Zimní hostina pro ptáčky

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Mezi ornitology panují spory, zda laickou veřejnost v přikrmování ptactva podporovat. Na druhou stranu v něm vidí příležitost, jak lidé mohou lépe porozumět přírodě. Držme se jejich rad, abychom opeřencům prospěli.

Již v brzkém podzimu spatříme na zahradě sýkorky monitorující místa, kde jsme pro ně minulou zimu s radostí provozovali nonstop ptačí bufety. Nenechme se však příliš unést, brzkým přikrmováním nejen narušíme potravní řetězec, ale zejména mladé ptáčky můžeme udělat závislými na naší péči celoročně, i když opeřenci zpravidla ctí přírodní zákony natolik, že se u krmítek objevují jen v době velkých mrazů či husté sněhové pokrývky, která jim znemožňuje přístup k potravě. Podle České společnosti ornitologické je doba vhodná pro přikrmování od listopadu do konce března.

tady se do krmítka slétli vrabci polní

Pohodlné krmítko

Pro základ krmítka se nejvíce hodí dřevo. Přírodní materiál je ptáčkům blízký, současně se na něm dobře uchytí drápky, na rozdíl od plechu nestudí, nehrozí přimrzání. Střechu krmítko může mít pro větší odolnost plechovou nebo plastovou, dostatečný přesah zabraňuje tomu, aby déšť a sníh pronikl na nasypanou potravu.
Průhledný plast se používá pro samonásypná krmítka. Výhody má hned tři, za prvé pouhým pohledem i na dálku zkontrolujeme, jestli není třeba dosypat krmení, za druhé obsah dobře chrání před deštěm a sněhem, za třetí se snadno udržuje v čistotě.
Drátěná krmítka s většími oky plníme lojovými koulemi nebo oříšky, ta s drobnější síťkou semínky a obilovinami.
Jiný typ představuje krmítko, kde je pod ochrannou stříškou umístěn háček nebo bodec, na nějž se zavěsí nebo navlékne jablko, klas, šiška či plátek hovězího loje.
Jednoduché krmítko dokážeme vyrobit sami z kokosového ořechu nebo květináče. Středem protáhneme provázek, na jehož konec přivážeme klacík, který bude sloužit jako bidýlko. Můžeme do nich buď vlít směs loje a semínek a nechat ztuhnout, nebo poslouží jako stříška pro ochranu zavěšených lojových koulí.

široký výběr potravy přiláká do krmítka
nejrůznější druhy ptactva

Bezpečí nade vše

Krmítko bychom měli, teď ještě zajistit okřídleným hostům klid a bezpečí. Do budkového typu by se měli vejít i větší druhy ptactva, ostatní krmítka musí opeřencům umožňovat pohodlné držení buď přímo svým povrchem, nebo pomocí bidýlek.
Pro bezpečí před kočkami a dalšími predátory je nejjistější zavěsit krmítko na strom, na pevnou, ale tenčí větev, dostatečně daleko od kmene. Také hustý keř v blízkosti krmítka zajistí ochranu a možnost rychlého úkrytu. Bezpečné je i krmítko na balkóně nebo okně ve vyšším patře, jen se musíme postarat o to, aby ptáci nepřehlédli skleněné výplně a při příletu do nich nenarazili.
Krmítka na kůlu nebo kmínku, stejně jako pozemní krmítka pro kosy, umisťujeme na volnou plochu, kde mají ptáčci rozhled a dostatečný čas na případný odlet.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Zimní hostina pro ptáčky

Zimní hostina pro ptáčky