Zbavte se nezvaných hostů!

Rubrika: Zdraví

Mravenci, moli, rybenky i švábi jsou v našich obydlích jako doma. Jsou to ale návštěvníci nebezpeční! Přenášejí choroboplodné viry, bakterie, vyvolávají alergické reakce, napadají a ničí potraviny, oblečení, koberce, nábytek. Jak se jich zbavit?

Škůdce s čichem na dobroty? Řeč je o mravencích (jen u nás jich žije více než sto druhů!), kteří se k nám nejčastěji dostávají zvenku, z ulice a ze zahrady. Když při svých cestách po fasádě domu zjistí, že je za vaším oknem teplo, a navíc i hodně dobré potravy, přemístí se a často s sebou vezmou celé hnízdo.

nikde nenechávejte zbytky jídla. Mohou
přilákat nejrůznější hmyzí škůdce, kterých
se budeme jen těžko zbavovat

Jak bojovat s mravenci

V případě mravenců vsaďte na prevenci, tedy na dobře utěsněná okna a dveře, aby se k vám nemohli dostat. Potraviny skladujte v uzavíratelných dózách a nikde nenechávejte zbytky jídla ani pití. Mravenci mají skvělý čich a zavětří-li něco k snědku, jsou opravdu k nezastavení. Čich je ale také to, čím proti nim můžeme bojovat. Podle babských rad mravencům nevoní silně aromatické koření – skořice, majoránka, hřebíček, pepř, chilli, máta a pálivá paprika. Nasypte je na okenní rám, popřípadě jimi vysypte mravenčí cestu. Pokud nic nepomůže, nezbývá než sáhnout po chemických přípravcích. V nabídce najdete gely, prášky, spreje i jiné nástrahy. Když nepomůže ani chemie nebo je mravenců opravdu hodně, nezbude než obrátit se na odborníky.

Likvidátor oblečení

Mol šatní nemá rád přímé světlo, a proto není jednoduché jej spatřit schovaného v nábytku či ve škvírách. Napadá bavlněné látky, kožešinové výrobky a peří. Když housenka mola šatního prokouše do oblečení díru, můžete svůj oblíbený módní kousek odepsat. Do skříní si pověste speciální nástrahy proti molům, které koupíte v drogerii, většinou s vůní levandule. Pomáhá i plátěný sáček s levandulí, skořicí, hřebíčkem, případně rozmarýnem. Oblečení pravidelně kontrolujte, to mimosezonní uzavírejte do igelitových obalů. Pokud moly najdete na oblečení a ještě v něm nejsou díry, ihned je vyklepejte nebo vykartáčujte a vyperte na 60 stupňů Celsia.

říká se, že čistota je půl zdraví…

Jejich královstvím je spíž

Potravinoví moli (mol obilní, zavíječ paprikový, moučný, čokoládový), kteří vypadají jako malí motýlci, se množí velmi rychle. Do potravin kálí a přivádějí do nich potomstvo. Pokud v potravinách najdete zámotky nebo pavučinky, přinesli jste si s nákupem domů i moly. Vždy před uskladněním potraviny důkladně prohlédněte a z papírových obalů je přesypte, nejlépe přes síto, do uzavíratelných nádob. V drogerii kupte speciální mololapky, které dokážou škodlivé motýlky zachytit.

Miluje temno a vlhko

Rybenka domácí se vyskytuje nejčastěji v koupelně, na záchodě, ve spížích a ve sklepech. Zkrátka všude tam, kde je temno a vlhko. Rybenka se živí v podstatě vším – papírem, knihami, lepidlem, oblečením, tapetami, ale i potravinami. I když nejsou pro lidské zdraví nebezpečné, jejich přítomnost není příjemná. Protože milují vlhko, snažte se byt udržovat co nejvíce suchý. Podle babských rad se vyplatí na noc po bytě rozmístit mokré ubrousky nebo papíry potřené medem a ráno je i s chycenými rybenkami sebrat.

Zapáchající a nebezpečný

Švábi jsou noční tvorové, kteří se živí zbytky jídla a nepohrdnou také klihem či tapetami. Při jejich přemnožení se bytem line nepříjemný zápach. Nejčastěji je najdete v okolí umyvadel, dřezů a teplovodního potrubí. Pro zdraví jsou velmi nebezpeční, protože přenášejí choroboplodné zárodky mnoha nemocí, např. tyfu, úplavice, hepatitidy, TBC či salmonelózy.
Na šváby vyzkoušejte nástrahy s přírodními lákadly, jako je nádoba se sladkou tekutinou, do které spadnou a utopí se. Jestliže je ale švábů v domácnosti hodně a nedaří se vám je zlikvidovat, budete muset vyhledat pomoc odborné firmy. Aby se švábi už nevrátili, je nutná absolutní čistota a úklid pomocí silně dezinfekčních prostředků. Vyzkoušet můžete i parní čističe.

Nejčastější návštěvník

Moucha domácí se živí tím, co máme rádi i my, tedy jídlem. Nejvíc jí chutná to, které není úplně čerstvé. Bohužel zároveň na svých nožkách roznáší tisíce bakterií. Nejúčinnější ochranou před mouchami jsou sítě do oken a přikrývání potravin. Další osvědčenou metodou jsou staré klasické mucholapky nebo plácačky na mouchy, elektrické odpařovače a elektronické odpuzovače. Vyzkoušet můžete i aromaterapii. D aromalampy nakapejte éterický olej z citrusů, skořice a hřebíčku.

Kde se tu vzaly?

Octomilky milují vše sladké – od šťáv přes pivo až po ovoce a sladkosti. Jediné, jak je nepozvat k vám domů, je nenechávat takové potraviny nikdy volně přístupné. Nedopité limonády nebo víno vždy zazátkujte a potraviny dávejte do lednice. V období, kdy je teplé jaro a podzim, a samozřejmě po celé léto pravidelně čistěte odpad a odpadky vynášejte co nejčastěji. Octomilky prý odpuzuje vůně hřebíčku. A zatočit s nimi může ocet. Naláká je a ony se v něm utopí.

Milují krev

Jeho bzučení už nejednomu z nás přineslo bezesnou noc a svědivé štípance po několik nepříjemných dnů. Nutno podotknout, že na krvi si pochutnávají pouze samičky. Komáři jsou přenašeči mnoha nemocí, některé druhy, které žijí u nás, mohou dokonce pasivně přenášet lymskou boreliózu. Po štípnutí mohou mít alergici nebo citlivější jedinci i lokální alergickou reakci.
Na komáry platí kromě sítí do oken nebo moskytiér především elektrické odpařovače, které dlouhodobě uvolňují malé množství insekticidních látek. Některé působí i při otevřených oknech a rozsvíceném světle. V uzavřené místnosti insekticid komáry hubí, při otevřeném okně odpuzuje.
Pokud nejste zastánci chemie, vyzkoušejte elektronický odpuzovač komárů, který generuje ultrazvuk, který komárům vadí, ale lidské ucho ho neslyší. Přístroj v zásuvce vydrží dlouho a spotřeba energie je zanedbatelná.

 

Text: Marie Vodňanská
Foto: Shutterstock

Zbavte se nezvaných hostů!

Zbavte se nezvaných hostů!