Zakrývací plachty

Krycí či zakrývací plachty udrží v suchu stavební míchačku, naštípané dřevo, ale i krovy a půdu při opravě střechy. Pokud ale nepotřebujete plachtu jen na pár dnů, nešetřete na ní.

Nepromokavé zakrývací plachty z tkaného polyetylenu jsou doslova hitem. Jsou lehké, pevné a skladné. Do nevelkého balíku snadno složíte i plachtu o velikosti tenisového kurtu. Nepropouštějí vodu ani prach a na okrajích je lemují praktická oka. Těmi lze provléct provaz a plachtu pevně stáhnout. To je velmi užitečné v situacích, kdy potřebujete zakrývaný předmět plachtou pečlivě obalit a zamezit pronikání dešťové vody, sněhu, UV záření nebo prachu. Například při zakrývání míchačky na stavbě nebo cirkulárky, pokud je nutné nechat ji dočasně stát pod šitým nebem.
Oky se ovšem dá plachta pevně ukotvit i k zemi pomocí stanových kolíků nebo jimi dá protáhnout provaz se závažím, když například provizorně zakrýváte střechu nebo nedokončenou stavbu. Jako zátěž se v takových případech používají třeba PET lahve naplněné vodou.
Oka jsou u plachet v každém případě zásadním konstrukčním prvkem, který rozšiřuje možnosti jejich použití a kromě jiného umožňuje i spojování více plachet dohromady. Průměr oka je jeden centimetr, jednotlivá oka jsou rozmístěna po obvodu ve vzdálenostech jeden metr.

Zakrytí zásob dřeva je jednou z častých
možností, jak využít plachty na chalupě

Pevnost a výdrž

Poměrně výrazné rozdíly mezi cenami jednotlivých typů plachet jsou kromě různých rozměrů dané zejména kvalitou plachet, která se odvíjí od gramáže, tedy hmotnosti v gramech na metr čtvereční. Tento důležitý údaj označují někteří prodejci poněkud matoucím způsobem jako hmotnost plachty, ale vždy je nutné rozlišit mezi tzv. gramáží a celkovou váhou daného výrobku.
Nejlevnější plachty s nejnižší gramáží v rozmezí od 50 do 80 g/m2 lze využít maximálně na dočasné pomocné zakrytí při malování nebo rekonstrukci v interiérech či provizorní krátkodobou ochranu před deštěm či sluncem. U plachet s nižší gramáží se však nelze spolehnout na dlouhodobou výdrž ani na schopnost snést vyšší zatížení působením povětrnostních podmínek. Poměrně rychle zvětrají a zkřehnou zejména na slunci, snadno se pak roztrhnou při neopatrné manipulaci nebo při poryvech větru a rychle se u nich trhají i okrajové pásy s oky.
Výhodou těchto plachet je zejména nízká cena a skladnost. Můžete je opakovaně krátkodobě používat v podmínkách, kdy nebudou vystaveny žádné extrémní zátěži. Dobře poslouží jako bariéra proti prachu a špíně při opravách, zakryjete s nimi kupky sena před úklidem pod střechu nebo sedadla v autě, když je potřebujete chránit před znečištěním při přepravě nákladu. Na pořádnou zátěž však vhodné nejsou.

Je důležité plachty upevnit a zabezpečit
před podfouknutím větrem

Za kvalitu si připlatíte

Pokud hledáte plachtu, která vydrží nápor počasí celoročně a která zvládne i tlak ostrých hran dřeva nebo zátěž sněhu, je třeba vybírat v dražší kategorii plachet s vyšší gramáží.
Stále jde o velmi lehké plachty, se kterými se snadno manipuluje (s výjimkou větrného počasí) a samy o sobě nepředstavují žádnou výraznou zátěž pro konstrukce ani zakrývané předměty. Kvalitní plachty jsou však silnější, tkanina je už na první pohled „hustší“ a bytelnější, spoje a lemy bývají od některých výrobců i prošité.
Trvanlivost i při opakované zátěži a dlouhou životnost by měly zaručit výrobky s gramáží kolem 200 g/m2, které se vyznačují i pevností v tahu a odolností vůči horku i nízkým teplotám. Pro opakované použití jsou však dostatečně odolné i výrobky s gramáží od 130 g/m2.
Například u společnosti Bestent začíná nabídka plachet u celty o rozměrech 2 × 2 metry a gramáži 130 g/m2 za 85 korun. Tato plachta je vyrobena z polypropylenu a je oboustranně pokryta vrstvou polyetylenu, která posiluje odolnost proti povětrnostním podmínkám. Je potažena i stříbrnou vrstvou, která odráží sluneční světlo a omezuje tak nárůst teploty pod plachtou. Rohy plachty, která má v uvedeném rozměru hmotnost půl kilogramu, jsou vyztuženy plastem, podél okraje plachty je všito lano, které zvyšuje odolnost proti podfouknutí.

oka slouží k upevnění plachty pomocí provlečeného lanka nebo kolíků či závaží

Například pro provizorní zastřešení stavby nebo ochranu většího množství palivového dříví lze využít plachtu o rozměrech 5 × 6 metrů, gramáži 260 g/m2 a hmotnosti 7,6 kg, kterou Bestent prodává za 1 025 korun. Plachta je rovněž chráněna plastovými výztuhami v rozích a stříbrnou vrstvou kvůli zvýšené odolnosti proti slunečnímu záření.
K dostání jsou však i plachty o rozměrech 20 × 20 metrů v gramážích 130 nebo 210 g/m2 za ceny od 5 500 do 10 300 korun. Nejsilnější krycí plachty využijí zejména řemeslníci při opravách střech nebo farmáři. Řada firem nabízí také výrobu plachet atypických rozměrů, případně sešití několika velkých plachet k sobě.
K plachtám lze rovněž koupit stahovací lana o tloušťce od 4 do 10 mm. K pevnému stažení a zafixování plachty poslouží lépe než obyčejný provaz. Tato lana se vyznačují i vyšší odolností vůči povětrnostním vlivům.

dostatečně pevná plachta usnadní i odklízení posečené trávy nebo listí v zahradě

Na bazén i na auto

Speciální kategorií mezi krycími plachtami jsou výrobky určené k zakrývání bazénů a aut. Základem pro výrobu těchto plachet je tkaný polyetylen, přičemž u bazénů postačí pro ochranu vody před hmyzem a nečistotami i nízká gramáž. Plachty mohou být buď kruhové o různých rozměrech, nebo i v oválných tvarech pro konkrétní typy bazénů. Mountfield například prodává krycí plachty pro kruhové bazény o průměrech od 3,6 až do 7,3 m, univerzální oválné plachty i plachty pro jednotlivé konkrétní typy bazénů. Zatímco univerzální plachty mívají standardní oka a prodávají se bez stahovacího lana, typové výrobky ke konkrétním bazénům mívají stahovací tkanice všité v okrajích a manipulace s nimi je jednodušší.
Široký výběr produktů najdete i mezi krycími plachtami na auta. Ty jsou praktické zejména v zimě proti námraze, ale například i při parkování pod stromy nebo jako ochrana laku proti krupobití. Můžete si koupit plachtu na konkrétní typ auta, ale také vybírat z nabídky univerzálních plachet, které se vyrábějí v několika rozměrech. Z těch je nutné vybrat velikost, která se rozměrům vašeho auta nejvíce blíží. Tyto plachty kryjí střechu, okna a část boků vozu, obvykle nedosahují až po zem a slouží k jednoduchému a rychlému zakrytí vozu zvláště v zimním období. Na chalupě se to může hodit, zabráníte tak přinejmenším nánosu ledu na střeše či na sklech.

Text: Richard Guryča

Foto: Shutterstock a archiv firem

Zakrývací plachty

Zakrývací plachty