Zahradní domek


Nevzhlednou zahradní stavbičku proměňte pomocí kamenného obkladu v romantický domek.

Pokud máte v zahradě starou zděnou stavbu, která už dlouho volá po rekonstrukci – například zahradní domek, dílnu, sklad a podobně, nechte se inspirovat tímto projektem.

V zimě, zapadaný sněhem, bude zrenovovaný domek vypadat kouzelně. Ale atmosféru „jihu“, kde jsou podobné kamenné stavby časté, si užijete především v létě, kdy ji podpoříte vhodnými doplňky, jako je záhon nebo květináče s levandulí, velké lucerny se svíčkami, lehký zahradní nábytek a podobně.

Protože tyto stavby bývají zpravidla umístěny u plotu, dělicí zdi a podobně, postačí většinou obložit kamenem jen přední stěnu, která je vidět, případně jednu boční. Pokud je stavba patrová a zdivo v horní části zachovalé (je například z nepálené cihly), nebudeme ho obkládat, ale od spodní části ho jen oddělíme širokou dřevěnou latí, natřenou stejně jako rámy oken a dveře. Obnovit a natřít můžeme i ostatní dřevěné prvky v horní části domku.

Upravit nebo vybudovat můžeme i pěkný nový chodník před domkem, nejlépe také z přírodního kamene. Bude hezké, když se kámen vyskytne i v další části zahrady, třeba jako nízká zídka, schody vyrovnávající terén, ohniště či kamenná socha.

Realizace: Jana Ardanová a Igor Mozolák
Text a foto: Jana Ardanová


Komentáře

Napsat komentář


BUDEME POTŘEBOVAT

1 štípaný kámen 2 stavební lepidlo na bázi malty (např. Murexin TRASS KTF 55) 3 2 kovové tyče 4 2 hmoždinky 5 spárovací maltu (např. Murexin TRASS FMT 15) 6 lak na kámen (např. Vivestone, Polacryl 302, Mariseal 770) 7 barvu na okna a dveře 8 hladítko 9 špachtli 10 gumové kladívko 11 vrtačku 12 kladivo 13 kleště 14 úhlovou brusku 15 štětec 16 kbelík 17 speciální sáček na spárování