Vyznáte se v barevných popelnicích?

Jednotlivci mají díky barevným kontejnerům, které obce dávají na veřejně dostupná místa, možnost odpad z domácností třídit. A také to dělají, ne vždy však správně.

Jeden z rozšířených mýtů je, že se vytříděný odpad sesypává dohromady a končí na skládce. To se však děje jen v případě, když někdo znehodnotí obsah barevného kontejneru a nasype do něj to, co nemá. Naštěstí se lidé stále učí správně třídit odpady, proto je podobné „pomýlení“ ojedinělou záležitostí. Abychom tomu zabránili, je třeba správně využívat sběrné nádoby a házet do nich jen to, co se má a nedávat sem ani silně znečištěné obaly, ani obaly vyrobené z různých materiálů. Záludná jsou například víčka od zavařovacích sklenic. Jsou z kovu, ovšem z jedné strany jsou opatřena plastem, proto patří do směsného odpadu. Podobné dilema můžete mít i s některými kelímky od kávy. Jsou z papíru, nebo z plastu? Kvůli vodotěsnosti je papír potažen vrstvou plastu, což z něj dělá adepta, který má končit ve směsném odpadu.

Každý druh má svou barvu

Odpad třídíme podle barev nádob: modrý kontejner je určen na papír, žlutý na plast, zelený na barevné sklo, bílý na čiré sklo, oranžový na nápojové kartony, hnědý je na bioodpad a na kov bývá kontejner šedé barvy.
V třídění nám mohou pomoci symboly natištěné na obalech. Díky těmto recyklačním značkám je hned jasné, z čeho obal byl vyroben a do které nádoby patří. Nejčastěji se setkáváme se zkratkami jako PAP (z anglického „paper“ = papír) nebo GL („glass“ = sklo). Zkratky jako PET, PP nebo PS označují druh plastu, obaly z nich patří tedy do žluté nádoby s plasty.

Co sem patří a nepatří

Do modrých házíme papír, tj. krabice, karton, lepenky, noviny, časopisy, letáky, obálky, sešity. Nikdy sem nedáváme dámské vložky, papírové pleny, papírové kapesníčky, mokrý, mastný a znečištěný papír!
Do žlutých nádob na plasty třídíme PET lahve, igelitové sáčky a tašky, fólie, plastové nádoby, kelímky a výrobky z plastů. Nepatří sem plastové trubky, podlahové krytiny, ale ani plastové nádoby od olejů a chemikálií.
Nádoby na sklo jsou určeny na skleněné lahve, skleničky a tabulové sklo. Nedáváme do nich lahve od chemikálií, keramiku, porcelán, zrcadla, autosklo, drátěné sklo.
Do oranžových kontejnerů na nápojové kartony třídíme jen kartony od mléka, džusů, vína, omáček a smetany. Nepatří sem znečištěné obaly ani plastové obaly kombinované s papírem od různých dalších výrobků.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Vyznáte se v barevných popelnicích?