Využití dřevotřískových desek

Zejména výrobci nábytku velmi často používají dřevotřískové desky i tam, kde to na první pohled vypadá jako skutečné dřevo. Dřevotříska je skvělý materiál s mnoha možnostmi využití.

Jde o velmi praktické a snadno zpracovatelné desky používané zejména v nábytkářství pro výrobu lamino desek nebo podýhování, v čalounictví, ale také jako konstrukční materiál ve stavebnictví. U nábytku najdete surové dřevotřískové desky především na „neviditelných“ místech, tvoří tedy konstrukci pohovek, křesel, sedacích souprav a dalších typů nábytku.

Štěpkování a třískování

Dřevotříska se vyrábí ze dřeva, které nejprve prochází procesem rozštěpkování a poté roztřískováním na speciálních strojích. Poté se na třísky nanáší v bubnových nanášečkách pojivo, kterým může být močovinové formaldehydové lepidlo nebo alternativní pryskyřičná pojiva. Desky se lisují při teplotě 200 °C z takzvaného třískového koberce, poté se příčně i podélně formátují a chladí ve vertikální poloze, aby nemohlo dojít k nežádoucímu prohnutí.
Po ochlazení se desky několik dnů klimatizují při teplotě 24 °C a 65 procentech relativní vzdušné vlhkosti. Podle použitých aditiv (přísad pro úpravu vlastností materiálu) vycházejí z výroby desky s různou odolností proti vlhkosti a širokým spektrem využití.
Vedle zmíněné odolnosti vůči vlhku se takto vyrobený materiál vyznačuje i dobrou opracovatelností a pevností v tahu a ohybu v hlavní i vedlejší ose desky. Zejména pro výrobu nábytku, ale i pro jiné využití je důležitá i stejnost struktury a povrchu dřevotřískových desek a také snadná manipulace s nimi.
To vše jsou zajímavé vlastnosti i pro celou řadu domácích kutilů, kteří se zabývají výrobou nábytku ve vlastních dílnách. Sortiment dřevotřískových desek na trhu je totiž poměrně bohatý na standardní formát i rozměry a řada firem nabízí zákazníkům i zpracování méně obvyklých rozměrů a tvarů. A to přitom stále mluvíme jen o běžných dřevotřískových deskách bez jakýchkoli povrchových úprav.

Rozdělení desek

Tloušťky desek můžete nakupovat od tří milimetrů do téměř čtyř centimetrů, lehčené dokonce až do pěti centimetrů. Vedle rozměrů však existuje i několik dalších kritérií, která byste měli při nákupu zohlednit podle plánovaného způsobu použití desek.
Podle způsobu lisování se desky dělí na plošně lisované dřevotřísky, které mohou být jednovrstvé, jež se využívají zejména na výrobu obalů, ale rovněž třívrstvé nebo pětivrstvé. Ty jsou určeny pro výrobu nábytku nebo stavebních truhlářských výrobků a konstrukcí.
Kromě toho existují i plné nebo vylehčené desky výtlačně lisované, které se označují jako STV. Například pro výrobu okenních parapetů a dalších složitěji tvarovaných dílů se pak na speciálních lisech vyrábějí tvarované desky, obvykle určené k úpravě povrchu laminováním či jiným odolným potahováním.
Podle použitého lepidla jsou k dispozici desky nevodovzdorné (CF) i vodovzdorné (RF, ME).
Dřevotřískové desky lze rozlišovat i podle značení, které se objevuje například na nábytku či výrobcích typu okenních parapetů, nábytkových dílů či pracovních desek na stoly a kuchyňské linky.

Podle povrchové úpravy existují surové nebroušené dřevotřískové desky, oboustranně broušené, laminované či dýhované.
Písmeny DTD se značí základní typy desek bez povrchových úprav, značku LTD pak mají desky, jejichž povrch je upraven laminováním, tedy zalisovanou vrstvou melaminové pryskyřice a dekoračního papíru. Jde o úpravu poměrně odolnou, přesto však spíše levnější a méně kvalitní oproti úpravě dýhováním. To obnáší nalepení velmi tenkého dřevěného plátu, díky čemuž vznikne deska téměř k nerozeznání podobná skutečnému dřevu.
K olepování hran, které chrání desky před mechanickým poškozením i před pronikáním vlhkosti, se dříve používalo rovněž lamino, ale v současné době převažuje kvalitnější plastová úprava hran, označovaná písmeny ABS.
Pro řadu možných prací a použití existuje na trhu nabídka desek v řadě rozměrů a formátů. Firma Kron z Rohatce například dodává dřevotřískové desky o tloušťkách 3 až 50 mm v různých formátech vhodné pro kašírování a potahování laminátem, dýhování a nábytkářský průmysl.
Dřevotřísková deska je tvořena třemi vrstvami s všesměrně rozloženými třískami. Kron uvádí, že pojivem je ve všech vrstvách kvalitní a nezávadné umělé pojivo na bázi pryskyřice. Desky mohou být dodávány jako surový přířez na čistou míru zákazníka, tak také v základních formátech. Standardní rozměr těchto desek je 2 800 × 2 070 mm, délka desek může být 1 220, 2 440 nebo 6 200 mm.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Využití dřevotřískových desek