Úhlové brusky

Rubrika: Dílna

Úhlové brusky jsou velmi efektivní a univerzální stroje pro práci v dílně i okolo domu. Nabízejí spoustu možností, takže s nimi budete pracovat překvapivě často.

Úhlové brusce se lidově říká většinou flexa podle německé značky Flex. Firma Ackermann und Schmitt pod ní vyráběla elektrické stroje s flexibilní hřídelí, která přenášela otáčky motoru na nástroj. Obchodní značka se později použila i pro úhlové brusky a nakonec se přejmenovala i samotná firma.
V principu jde o brusku, jejíž vysoké otáčky jsou redukovány a osa otáčení „zalomena“ do pravého úhlu pomocí ozubeného úhlového převodu. Díky tomu se mnohem lépe ovládá, než kdyby stejný nástroj byl nasazen na brusce přímé. V závislosti na použitém nástroji se úhlové brusky používají na dělení, hrubování, broušení a leštění povrchů různých materiálů, většinou kovů a stavebních materiálů, ale také dřeva.

Nejběžnější jsou malé úhlové brusky, které se drží přímo za kryt motoru

Obvodová rychlost

Nástrojem, který se upíná do úhlových brusek, jsou různé kotouče a válce. Rotující nástroje mají obvodovou rychlost až 80 m/s. Vzhledem k tomu, že se vyrábějí různě velké a výkonné úhlové brusky pro kotouče s různými průměry kotoučů, liší se také jejich otáčky. S rostoucím průměrem otáčky klesají tak, aby obvodová rychlost nepřekročila uvedenou hranici.
Úhlové brusky se dělají pro kotouče o průměru 115, 125, 150, 180 a 230 mm. Zatímco nejmenší modely mají až 12 000 otáček za minutu, ty největší jen 6 500. Malé úhlové brusky mívají někdy regulaci otáček, například v rozmezí 3 000–12 000 za minutu. Dají se pak lépe přizpůsobit různým obráběcím operacím i materiálům, kterým vysoké otáčky nesvědčí.

Velké úhlové brusky, ale také některé
malé výkonné či akumulátorové mají zadní
rukojeť se spínačem

Jakou vybrat?

V drtivé většině případů vám bude stačit bruska s kotoučem o průměru 115 nebo 125 mm – jsou identické, mají pouze jinak velké kryty kotouče. Pokud budete chtít opracovávat stavební materiály, jako jsou cihly, střešní tašky či dlaždice, budete potřebovat větší průměr kotouče.
Někdo jde zlatou střední cestou a pořídí si jednu flexu 150 mm, někomu více vyhovuje mít jednu malou a jednu velkou úhlovou brusku. Doporučujeme tu malou pořídit s regulací otáček (velké se s regulací běžně nedělají). Malé brusky mohou mít stejně jako větší modely spínač v zadní rukojeti, který tiskneme ukazováčkem, nebo mohou mít kompaktní kryt motoru s přepínačem ovládaným palcem.
Brusky se liší také svým výkonem, potažmo příkonem, který výrobci udávají častěji. Pro kutily není rozhodující rychlost práce, proto jim budou stačit i stroje s nižším příkonem. Mějte na paměti, že se netlačí nejen na pilu, ale ani na flexu. Vzhledem k cenám kvalitních úhlových brusek od renomovaných výrobců se úspora pár stovek opravdu nevyplatí. Malá bruska za necelé dva tisíce vám bude sloužit dlouhá léta, spolehlivá „dvěstětřicítka“ se dá sehnat za tři tisíce korun.
Mezi další detaily, které mohou ovlivnit vaše rozhodování, je třeba pozvolný rozběh brusky, elektronika udržující při různém zatížení stejné otáčky, antivibrační rukojeti nebo rychloupínací matice. Ve sféře hobby, kde s bruskou nepracujete denně, tyto prvky zbytečně zvyšují cenu.
Naopak za pozornost stojí otočná zadní rukojeť, možnost našroubování přídavné rukojeti do tří poloh nebo funkce antirestart, která zamezí rozběhu brusky po výpadku elektrického proudu nebo po zapojení do zásuvky, i když má sepnutý spínač. Samostatnou kapitolou jsou akumulátorové úhlové brusky.

Stejně dobře jako kovy lze s úhlovou bruskou dělit také stavební materiály

Všestranný talent

Úhlová bruska je opravdu univerzální stroj, i když v domácí dílně ho nejčastěji budete používat k dělení kovů a jejich hrubování a broušení. Jak jsme psali v minulém čísle na straně 44, dělení materiálů úhlovou bruskou je vlastně postupné odbrušování. Řezné a hrubovací kotouče fungují na stejném principu, liší se jen tloušťkou.
Jemnější broušení se provádí pomocí brusných pláten či papírů, které se buď připevňují na unášecí talíře, nebo jsou ve formě malých segmentů na kotouči nalepené – těmto kotoučům se říká lamelové. Brusné kotouče se dají použít i na dřevo a další materiály, zvlášť v kombinaci s regulací otáček.
Pro odstraňování rzi a laků se používají rotační drátěné kartáče, pro opracování stavebních materiálů kovové kotouče s vrstvou velmi tvrdého brusiva, kterým se říká diamantové.
Pro úhlové brusky však existuje spousta dalšího příslušenství, někdy však z brusky dělají dvojsečnou zbraň. Různé pilové, řetězové a rašplové kotouče jsou totiž dobrý sluha, ale zlý pán, a při práci s nimi je třeba maximálně dodržovat bezpečnostní opatření.

Ochrana zdraví

Při práci s úhlovou bruskou od nástroje odletují kousky brusiva opracovávaného materiálu, případně jiskry nebo drátky. Všechny tyto drobné částečky mají vysokou rychlost a jsou schopné způsobit těžké poškození zraku. Proto při práci s úhlovou bruskou vždy používejte ochranu zraku. Nejúčinnější je kombinace brýlí a obličejového štítu.
Neméně důležitá je ochrana sluchu a dýchacích cest. Při opracování oceli je nutné dávat pozor na proud jisker, který dokáže způsobit požár. Nikdy nepracujte ve výbušném prostředí nebo v blízkosti hořlavin. Oblečení chraňte koženou zástěrou. Vždy používejte kryt kotouče dodávaný s bruskou.
Podobně jako u všech rotačních strojů nenoste volné oblečení, rozpuštěné dlouhé vlasy nebo přívěsky, které se v mžiku namotají na nástroj a ten se vymrští proti vám. Velmi nebezpečné je i používání poškozených nástrojů a sevření nástroje materiálem (zpětný vrh).

www.bosch.com, www.flex-tools.com/cz, www.makita.cz, www.metabo.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Úhlové brusky

Úhlové brusky