Teplo v koupelně

Je dobré mít v koupelně topení, které není závislé na vytápění ostatních místností v domě. Nebo nainstalovat doplňkový zdroj tepla. Možností je spousta.

Koupelna je specifický prostor, který má trochu jiné nároky na vytápění než ostatní místnosti v domě. Na chatách a chalupách jsou navíc koupelny často různě přistavované či adaptované z hospodářských místností a někdy se do nich chodí třeba přes dvůr. A v chladných koupelnách starých kamenných chalup je často žádoucí přitopit před koupáním i v letních dnech, kdy se jinde v domě netopí. V koupelně je zkrátka dobré mít nějaké snadno použitelné topidlo s rychlým náběhem a bezpečným provozem.
Jakýkoli způsob ústředního vytápění v domě samozřejmě dává možnost vybavit koupelnu radiátorem, podlahovým vytápěním nebo topným žebříkem. Ať už je žebřík součástí topného okruhu, nebo je nainstalovaný jako samostatné elektrické topidlo, jde vždy o velmi praktický zdroj tepla a zároveň pohotový sušák na ručníky či přeprané svršky. Pro klasické radiátorové žebříky se prodávají topná tělesa k připojení do elektřiny, na trhu jsou však i topné žebříky, které před použitím není nutné plnit kapalinou. Existují i přímotopné panely ve tvaru sušáků na ručníky, které rovněž slouží k přitápění.

Rychlé teplo

Pro rychlé ohřátí vzduchu v koupelně a pro příjemný pocit intenzivního tepla jsou nejvhodnější sálavá topidla nebo přímotopy vybavené ventilátorem. Teplovzdušný ventilátor lze nastavit pomocí několika regulačních stupňů, které ovlivní intenzitu foukání i ohřevu. Je poměrně efektivní z hlediska rychlého navození pocitu tepla. K nevýhodám patří jeho hlučnost a také to, že víří prach a občas také spáleným prachem sám zapáchá.
Podobným způsobem lze v koupelně přitápět i standardním přenosným přímotopným konvektorem s ventilátorem. Elektrické konvektory s ventilátorem v přenosné variantě či k upevnění na zeď jsou pro koupelny velmi praktickým topidlem. Nemají tak intenzivní náběh jako různé zářiče či teplovzdušné ventilátory, ale začínají vyzařovat teplo ihned po zapnutí a dokážou navodit pocit příjemného oteplení zvláště v malém prostoru poměrně brzy a jsou bezpečné i v případě, že není v koupelně zrovna moc místa. Mohou sloužit i k průběžnému temperování, které udrží i v zimě v chladné koupelně snesitelnou teplotu a umožní, aby vysychaly ručníky.

Teplo i světlo

Mezi přímotopy se řadí i různé typy sálavých halogenových topidel či zářičů. Ty vyzařují teplo prostřednictvím různého počtu halogenových trubic. Jsou tiché, regulovatelné, u většiny lze nastavit průběžné otáčení, které zefektivní vyzařování tepla do všech úhlů v místnosti. Mezi klady patří i nízká cena. Nevýhodou těchto topidel je jejich omezená životnost a citlivost na náraz či pád. Ne každému rovněž vyhovuje to, že vyzařují poměrně intenzivní světlo.
Tradiční, oblíbenou a stále dostupnou možností rychlého přitopení v koupelně jsou závěsné infrazářiče. Topidla různých velikostí s různými počty topných těles se upevňují na zeď nebo je lze zavěsit na strop. Často se zapínají tahem za spínací lanko, nelze je stavět na zem a příjemné teplo od nich získáte téměř okamžitě i díky tomu, že na vás hřejivé paprsky dopadají z boku či shora.
Koupelnové infrazářiče jsou o něco dražší než halogenová topidla, ale při správném zacházení by měla vydržet na věky. Je důležité upevnit je na stěnu důkladně a také pravidelně čistit od prachu, jinak zvláště na světlejších částech nepříjemně zažloutnou. Vzhledem k intenzivnímu teplu, které vyzařují, je v žádném případě nepoužívejte k sušení ručníků.
Existují i stojanové nebo dokonce přenosné infrazářiče určené pro vnitřní i venkovní použití a odolné proti cákancům vody. Za možnost bezpečného přenášení, stabilitu a odolnost konstrukce vůči případnému pádu však zaplatíte výrazně více než za standardní nástěnný infrazářič.

Pozor na větrání

Pro přitápění v koupelně můžete využít i plynové topidlo na propanbutanovou bombu či kartuši. Existují malé kompaktní přenosné teplomety na kartuši, klasika v podobě „satelitu“ na dvoukilogramovou bombu či infračervené panely nebo infračervená kamna, do nichž se vkládá desetikilogramová bomba. Tato topidla nejsou určena pro dlouhodobé vytápění a pro bezpečný provoz potřebují dobře větranou místnost. K rychlému zvýšení teploty v koupelně je však použít můžete.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Teplo v koupelně

 

 

Uložit

Teplo v koupelně