Singer, Lada, Veritas…

Rubrika: Inspirace

Ještě nedávno byl šicí stroj nepostradatelnou výbavou každé domácnosti. Dnes na něm doma šije a spravuje prádlo málokdo. Zatímco samotný stroj často končí ve sběrných surovinách, pro stolek s kovovou podnoží nalézáme další uplatnění.

Síň s chalupářskými dekoracemi

Šicí stroj je převratným vynálezem z přelomu 18. a 19. století. Postupně se zabydlel nejen v dílnách švadlen, krejčích a módních návrhářů, ale další specializované stroje byly určeny do řemeslných a průmyslových dílen a do továren a vyráběla se též velká armáda malých typů pro použití v domácnosti. U jejich vývoje stálo i mnoho Čechů, proto není divu, že v českých zemích vznikla řada firem, které stroje vyráběly, například Minerva Opava, Minerva Boskovice, Lada Soběslav, Zetina Brno, z dnešních jmenujme třeba Ersico z Jemnice.

Na chodbě v podkroví upoutává pozornost krajková podnož stolku na květiny

S masivní levnou průmyslovou výrobou oděvů a bytového textilu, kterou jsou trhy poslední desetiletí doslova zaplaveny, potřeba domácího šití klesla na minimum. Dnes šicí stroj využívají většinou jen ženy, pro které je šití originálních oděvů a doplňků obživou či velkým koníčkem.

Šicí koutek, který byl dříve samozřejmou součástí interiéru, byl z bytů postupně vytlačen na chalupy. Ale i tady po dlouhé době nečinnosti padá rozhodnutí stroj odvézt do sběrny. Tehdy vyvstává otázka, co se stolkem? Vždyť by se dal ještě využít!

Jak bude dál sloužit

Z obrázků je zřejmé, že majitelům šicího stroje bývá často líto vyhodit stolek s pěknou litinovou podnoží. Díky té je stolek stabilní, a tak stačí kovové části znovu natřít a původní členěnou dřevěnou desku vyměnit. Stolek pak může sloužit dál.

V některých domácnostech se dodnes zachovaly krásné funkční šicí stroje. Byla by škoda je likvidovat!

Další využití je široké: od květinového stolku přes stolek na drobné dekorace až po toaletní stolek či prostě jen malý stolek na kávu ke dvěma křesílkům. Viděli jsme ale i specialitky: na kovovou podnož bylo připevněno umyvadlo, nebo nová deska stolku měla vzor se šachovnicí.

Nová deska podmínkou

Tím docházíme k tomu, že nová deska stolku vůbec nemusí být dřevěná jako kdysi, i když právě tohle řešení je nejjednodušší. Napříšicí klad na květinový stolek je mnohem praktičtější vybrat materiál odolný vodě, která při zalévání rostlin přece jen sem tam ukápne. Nabízí se zvolit lamino nebo umělý či přírodní kámen. Vybraný materiál si necháme uříznout na požadované míry přímo u prodejce a u lamina také hned dáme olemovat boční hrany desky.

Stolek s deskou s mozaikovým obkladem může být hezkým kusem nábytku na terasu

Další možností, čím původní desku nahradit, je sklo, které může být i tvrzené. Skleněná deska bude zvlášť hezky vypadat na stolku umístěném v moderním interiéru.

Do stylově chalupářského se však bude víc hodit stolek ozdobený mozaikou – buď z barevných skleněných dílků, nebo z keramiky. Mozaiku lepíme na některou ze stavebních desek (MDF, OSB, Cetris), hrany pak zakryjeme lemovacími lištami, kterých je na trhu nepřeberné množství.

Výhoda všech těchto materiálů (lamino, umělý a přírodní kámen, sklo, keramika) je nesporná. Snadno se udržují a nevadí jim voda. Pokud postavíme stolek ven na terasu a ten zmokne, nijak mu to neublíží.

Co s pěknou litinou?

Litinové části šicího stroje ozdobily zahradní krb

Ze zrušeného šicího stroje se také oba boční díly kovové podnože dají využít samostatně. Jejich krajkoví bývá natolik dekorativní, že stojí za úvahu, co s nimi. U chalupářů jsme už viděli originální zábradlí u schodiště, které bylo sestaveno z podnoží několika šicích strojů.

Parádu udělá i podnož využitá v zahradě jako podpěra pro rostliny, anebo jako dekorace zahradního posezení. Tady už záleží jen na umu a fantazii majitele, jak dokáže litinu do prostoru začlenit.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, ALEXANDR JANOVSKÝ, MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ, ANTONÍN VODÁK, MARIE VOTAVOVÁ, PETR ZHOŘ, CESKYKUTIL.CZ

Singer, Lada, Veritas…