Romantika na kolech

Jak si zařídit víkendové bydlení na pozemku, kde se nemůže stavět? Monika Lněničková to vyřešila originálně – navrhla a postavila moderní maringotku.

Monika vzpomíná: „S přítelem jsme koupili pozemek na Křivoklátsku. Byla tam jen stará maringotka, kterou jsem pro začátek trochu upravila. Definitivním řešením to ale nebylo. Na pozemku jsme nemohli stavět, protože leží v chráněné krajinné oblasti. Mou maminku napadlo, abych si postavila novou a větší maringotku. A tak to začalo,“ líčí vznik netradičního víkendového bydlení majitelka.
Protože je designérkou v interiérovém studiu Miramari Design, začala s kolegy stavbu domu na kolech vyvíjet. Za inspirací se rozjela i do zahraničí. Například ve Francii jsou maringotky oblíbené, vyrábí je řada firem, mají však velmi tradiční podobu. A Monika chtěla něco moderního, co by zároveň dobře zapadlo do přírody. To se podařilo. Maringotka stojí, ovšem ne na Křivoklátsku, ale na šumavském pozemku, kde Monika s kolegy rekonstruuje staré stavení.

Čtyřdílné prosklené dveře propojují interiér s přírodou. Lze je
uzavřít posuvnou kovovou okenicí

Má kola, ale nejezdí

Konstrukce, podvozek a kola maringotky jsou z oceli, na plášť i vnitřní obklad bylo použito masivní smrkové dřevo. K pohodě v chladných dnech přispívá pod plechovou střechou speciální izolace mající podobné izolační vlastnosti jako šestnáct centimetrů silná vata. Okna a dveře vyrobené na míru z lakovaného hliníku jsou opatřeny dvojskly. Do maringotky se vstupuje po několika širokých dřevěných schodech. V zimě se o teplo stará přímotop, ale jak říká majitelka, častěji si zatopí v klasických kamínkách. Nechybí připojení na elektrickou síť a vodovod.
Svým antracitovým nátěrem zapadá tato originální chata na kolech dobře do okolní přírody. I když má maringotka podvozek s koly, po silnici se s ní jezdit nedá. Přemísťovat se musí naložena na jiném dopravním prostředku.

Na jedné straně maringotky je kuchyně s dobře osvětlenou
pracovní plochou, před vestavěnou koupelnou vidíme klasická
kamínka. Uprostřed maringotky stojí proti dveřím jídelní stůl

Elegantní interiér

Užitná plocha maringotky je 24 m². Interiér je ale do detailů promyšlen, takže poskytuje vše potřebné. Přitom je nejen funkční, ale působí i elegantně. Převládají tu světlé odstíny – strop je čistě bílý, smrkový obklad stěn a dubová podlaha jsou namořeny tenkou vrstvou bílé barvy zředěné lakem, aby zůstala patrná léta dřeva. Na tomto pozadí hezky vynikne pár barevnějších doplňků.
Vedle několika oken různých tvarů a velikostí jsou výrazným prvkem čtyřkřídlé prosklené dveře, které nabízejí široký výhled do přírody. V případě potřeby se dají zastínit závěsem nebo venkovní posuvnou kovovou okenicí, kterou je majitelé zajišťují i v případě své nepřítomnosti.

Pod velkým kulatým oknem se
rozkládá široké lůžko

Čtyři zóny

Interiér je pomyslně rozdělen do čtyř funkčních zón. Jejich uspořádání navrhla Monika podle vlastních potřeb. Nábytek byl vyroben na míru. Na jednom konci zabírá celou šířku vozu impozantní postel s úložným prostorem. Přes den se mění na pohodlnou pohovku se spoustou polštářků. Proti dveřím je situován velký jídelní stůl s lavicí a proutěnými taburety, kam se usadí až šest lidí a je odtud hezký výhled na zahradu.
Na druhém konci maringotky je dobře vybavená kuchyně s elektrickou troubou, plynovou varnou deskou, dřezem i lednicí. „Ráda vařím,“ přiznává naše hostitelka. Vedle kuchyně je vestavěná koupelna se sprchovým koutem a malým umyvadlem. Protože zde není přípojka na odpad, slouží tu chemické WC.

Schody jsou víceúčelové – je na nich místo pro bylinky
a lucerny, dá se na nich i posedět

Důležité „maličkosti“

I v malém prostoru je důležité dobré osvětlení. Kromě dvou industriálních lamp nad stolem a bodových světel nad kuchyňskou linkou ho zajišťují lampičky na skládacím rameni nad postelí. Designérka nezapomněla na takové praktické věci, jako jsou elektrické zásuvky na potřebných místech, věšáky nebo tabule na vzkazy. Nechybí ani obrázky na zdech.

Malá komfortní chata

Malometrážních, komfortně vybavených chat není mnoho, proto se v Miramari Designu rozhodli nabízet maringotku i dalším zájemcům. „Jde o víkendové bydlení pro všechny, kteří hledají něco nového, neobvyklého, chtějí být maximálně spojeni s přírodou a ač nepotřebují příliš metrů čtverečních, nejsou ochotni dělat kompromisy v komfortu a kvalitě.“ Maringotka může sloužit jako chata, dům pro návštěvy nebo jako dočasné zázemí při stavbě domu poskytující veškerý komfort.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Robert Žákovič

Uložit

Romantika na kolech