Půdní schody

Skládací půdní schody šetří místo, protože zůstávají většinu času uzavřené v pouzdře ve stropě. Když je potřebujete použít, jednoduše zatáhnete a schody se vysunou.

Pokud jste se s vysouvacími půdními schody dosud nesetkali, vzpomeňte si na napínavé filmové thrillery. Jsou to přesně ty schody, které se oběť vždycky snaží chvatně vytáhnout ze stropu ve snaze uniknout před zloduchem na půdu. Kvůli zvýšení napětí se to pronásledovanému hrdinovi obvykle nedaří. Tím se ale nenechte odradit, ve skutečnosti fungují půdní schody spolehlivě.

K podlaze se schody stáhnou zatažením tyče za oko či háček
ve stropním poklopu (Dolle Mini, Hornbach)

Na půdu i do ložnice

Skládací půdní schody mohou být skvělým řešením v případě, že nepotřebujete využívat přístup na půdu až tak často. Jde vlastně o „chytrý“ žebřík, který nenahradí pohodlí a bezpečí schodů, ale na rozdíl od obyčejného žebříku nepřekáží, nepadá a je k dispozici bez složitého přenášení. A je rovněž přece jen o něco bezpečnější, protože nepodklouzne, nemůže se posouvat ani převrátit.
Schody využijete nejen k výstupu na půdu, kam lze tímto způsobem vybudovat pohodlný a zároveň skrytý přístup rovnou z obytného interiéru, ale mohou být i elegantním a stavebně nenáročným řešením na chatách či chalupách, kde se často užívají pro spaní i prostory, které by kvůli malé výšce a zkosení stropů nemohly být regulérní obytnou místností. S pomocí vysouvacích schodů tak lze vybudovat spací „kumbál“ i z velmi skromných prostor a zároveň ho od hlavního obytného interiéru zcela oddělit. To může opět prospět menší chalupě nebo chatě, kde by pevně zabudované schodiště zbytečně ubíralo místa.

Kromě dřevěných skládacích schodů existuje i nůžková
varianta (OST termo, Hornbach)

Na hlavu nespadnou

Půdní chody různých typů se prodávají jako komplet tvořený skládacím či vysouvacím žebříkem v pouzdře, které se zabuduje do otvoru ve stropu. Jsou tak vlastně uzavřeny v jakési krabici, jejíž dno tvoří otevírací poklop. Jeho odklopením pomocí dodávané tyče s háčkem zároveň vysunete či rozložíte schody. Systém pružin zabezpečí, aby se schody rozložily bezpečně a nezhroutily se vám při otevření poklopu na hlavu.
Nijak složitá není ani montáž, která ovšem předpokládá vybudování stavebního otvoru odpovídající velikosti. Počítá-li se s ním už při stavbě, není to problém. Půdní schody se však často montují dodatečně. Budování vstupního otvoru pak může být náročnější v případě betonového stropu nebo stropu z tvárnic.
Mezi schody na trhu je na výběr z několika rozměrů pouzdra, což je důležité jednak pro co nejlepší rozměrovou shodu s případným existujícím otvorem, ale i pro vybudování nového tak, aby nenarušil nosnou konstrukci stropu. Právě proto jsou na výběr různé velikosti.
Samotná montáž pak spočívá jen v zabudování rámu do otvoru, utěsnění a zalištování. Vzhledem k vyšší hmotnosti konstrukce je nutné počítat s prací alespoň ve dvojici, ale jinak si vystačíte jen s vrtačkou a šroubovákem.
Výrobci dodávají se skládačkami i návody k montáži a názorný postup si můžete vyhledat i na YouTube. Obecně se montáž skládá z několika kroků, které zpravidla začínají zasazením dočasných závěsných ok do rámu pro jeho snadnější zvedání. Kotevní šrouby je obvykle nutné umístit do hran pouzdra ještě na zemi, protože pak už by se k nim nešlo dostat. Po vyzvednutí a upevnění korpusu do stropního otvoru se odstraní závěsná oka a další kotvicí pomůcky a otvory po nich se zakryjí záslepkami. Mezera mezi schodišťovým pouzdrem a hranami stavebního otvoru se vyplní montážní pěnou podobně, jako když montujete rám okna.
Na zabudované pouzdro se po vytvrzení pěny upevní pomocí šroubů rám s poklopem. Dejte pozor na to, aby byly panty poklopu umístěny na opačné straně než třmen uchycení pružin, které umožňují otevírání.
K tomu, aby bylo možné schody nastavit k přesnému dosednutí na podlahu, slouží regulační šrouby na spodním víku a někdy také nastavitelné nožičky na posledním spodním schodu.

Slouží-li stahovací žebřík ke vstupu do obytného podkroví,
mělo by být kvůli bezpečnosti kolem otvoru zábradlí, i když se
poklop uzavře (Hornbach)

Z čeho lze vybrat

Stahovací půdní schody se vyrábějí v dřevěné skládací variantě nebo jako hliníkový nůžkový systém. Dřevěné schody se zpravidla ukončují plastovými patkami, v nabídce příslušenství jsou i lišty k zakrytí spár mezi rámem a stropním otvorem.
Mají-li schody sloužit k přístupu do nezateplených prostor, vyberte model se zatepleným poklopem. Hornbach například prodává nůžkové půdní schody OST termo s izolovaným víkem o tloušťce 36 mm a s protiskluzovou úpravou schodových stupňů.
Hledáte-li schody s vyšším stupněm protipožární odolnosti, je na trhu například výrobek Fakro LWF 45 s trojdílným dřevěným žebříkem a bílým zatepleným víkem o tloušťce 80 mm s ohňovou odolností 45 minut.
Maximální úsporu místa pak nabídnou schody Dolle Mini s rámem pro otvor o velikosti pouhých 92 × 70 cm z borovice a dubu s izolovaným víkem o tloušťce 56 mm.

Text: Richard Guryča
Foto: Hornbach

Půdní schody

 

Půdní schody