Přenosná ohniště

Pokud nechcete ničit udržovaný trávník vypálenou dírou od klasického ohniště, zkuste dát šanci tomu přenosnému, které je zároveň skvělým designovým prvkem pro vaši zahradu.

Jelikož má ohniště mnohá využití přes přípravu jídla až po pálení ořezaných větví, nemuselo si dlouho získávat popularitu. Jedna z nejtradičnějších forem udržování ohně a zároveň skvělý sdružovací prvek má však nevýhodu, obzvláště pro vášnivé zahradníky, pro které je jejich trávník chloubou. Po klasickém ohništi zůstává nevzhledná vypálená díra, z čehož vyplývá, že jeho umístění musíte dobře rozmyslet, protože následný přesun bude znamenat černý flek na trávníku, kde, jak se s oblibou říká, sto let tráva neporoste. Dnes už takový problém ale řešit nemusíte, protože je k dostání široké spektrum ohnišť, které se dají jednoduše přenášet a trávník tak po opékání buřtů zůstane neporušený.

Po rozdělání ohýnku v kovové míse zůstane
trávník neporušený

Ohřejete se i připravíte jídlo

Přenosná ohniště se vyrábějí zpravidla z různě kvalitní nerezové oceli nebo surové oceli. Nemusíte se bát, že by přenášení bylo příliš náročné, váha ohniště se pohybuje do 20 kg. Na trhu jsou k dostání v různých variantách, a to například v podobě přenosných mís, košů, pánví a krbů.
Dále se dělí na bez mřížky a s mřížkou, které umožňují netradiční grilovaní. U klasických grilů se většinou pohybuje jen hostitel, který se tak trochu svou pozicí odděluje od hostů, ale výhodou přípravy pokrmů na přenosném ohništi je měnící se kultura grilování, která přináší větší společenský zážitek. Sezení kolem ohně přiláká celou partu vašich přátel a na přípravě jídla se tak mohou případně podílet všichni. Přenosné ohniště oproti grilu díky skvělým designům, které jsou na trhu k dostání, esteticky zapadá do celkového kontextu zahrady.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Relaxace v zahradě:

Obývák v zeleni

Jak si co nejlépe užít posezení v altánu či pod pergolou

Útulné posezení

Zastřešení a zastínění pergoly

Spoje na pergolách

Stavíme pergolu

________________________________________________________________________

některé typy prodávaných ohnišť jsou zároveň velmi pěkným doplňkem (alfresia)

Na co si dávat pozor

Před koupí se vyplatí promyslet si, na co přesně chceme ohniště využívat. Pokud bude určeno pouze na pálení větví a k občasnému opékání buřtů, postačí to z nižší cenové kategorie bez mřížky, ale i tak je potřeba dbát na to, aby byl materiál zdravotně nezávadný. U levných produktů se ocel vypaluje a sloupává se barva, jejíž výpary mohou být i karcinogenní. Proto je potřeba do ohniště trochu investovat a nenechat se zlákat jen výhodnou akční nabídkou. Kvalitu může dodavatel doložit například zárukou proti korozi.
Pokud budete chtít využívat ohniště častěji a například na něm i grilovat, je na trhu spousta typů, které jsou vybaveny mřížkou. Některé lze díky madlům přenášet i při rozdělaném ohni, ale zvláště designové kousky takovou vymoženost postrádají.
Díky ochrannému tepelnému štítu, který je nezbytný a měl by se nacházet na spodním okraji kovové mísy, ohniště umožňují rozdělat oheň na okraji lesa nebo na terase, ale opět musíme dát pozor na bezpečnost a v tomto případě obzvláště na stabilitu podstavce. U méně kvalitních kusů také může chybět popelník na odpadávající popel nebo se nachází přímo u země a uhlíky tak spalují trávu. Lze se setkat i s chybějícím roštem, což znamená, že žhavé uhlíky padají přímo do popelníku. Některé mají tak nízký stojan, že trávník spaluje přímo rozpálená mísa. Převážná většina ohnišť má na dně nádoby několik dírek, které mají zajišťovat proudění vzduchu. Bohužel se z nich sype popílek, takže jste nakonec nuceni vložit pod filtraci starý talíř, což vypadá nevzhledně. Po delším používání se dírky ucpou, ale na kvalitě hoření není nic znát.

ohniště Kadai Firebowls s trojnožkou na
pověšení kotlíku, lávového kamene nebo
dalšího roštu (La Casa nova)

Top na trhu

Designů je opravdu hodně, ale pokud máte rádi rustikální styl a chcete do ohniště investovat, sáhněte po Kadai firebowls. Ohnivé mísy, jak zní doslovný překlad, jsou vyrobeny podle tradičních mís, které byly používány po staletí v Indii. Od ostatních ohnišť se liší především tím, že obsahují filtrační systém, který odděluje popel a dešťovou vodu. Dříve se vyráběly ze silných nýtovaných plechů, nyní ze starých sudů. Cena se pohybuje od 7 do 10 tisíc.
Pro milovníky minimalismu je skvělý například PHOENIX od firmy Kraftservis, který při rozdělaném ohni připomíná olympijský plamen. Je vyrobený ze surové masivní oceli, má hmotnost jen 12,6 kg a odpadávající popel řeší popelník. Nevýhodou je, že nemá žádná madla na přenos a také je třeba upozornit, že se jedná opravdu jen o ohniště, které se cenově příliš neliší od Kadai.
Kvalitní, ale cenově přijatelnější je Huch Eco, které je díky masivním ocelovým nohám dokonale stabilní. K sehnání je již od 3 000 Kč a lze k němu přikoupit pánev na grilování nebo poklop na zakrytí.

Text: Karolína Waberová
Foto: archiv firem

Přenosná ohniště