Práce s klempířskými prvky

Současný trend v nabídce klempířských prvků míří na domácí kutily. Doplňky a příslušenství krytin, komínů či okapů zvládnete namontovat sami, což usnadní zejména opravy a údržbu střech.

Složitost klempířiny spočívá v tom, že celou řadu ochranných střešních prvků včetně komínových a štítových lemů či úžlabí dělá klempíř přímo „na míru“ dané střeše a potřebuje k tomu speciální nástroje, přípravky nebo stroje na ohýbání a řezání plechu.
Při kompletní výměně střechy jsou klempířské prvky zpravidla součástí dodávky od specializované firmy. Pokud však řešíte rychlou opravu po havárii nebo výměnu různých dosluhujících ochranných plechů, bývá stále větší problém klempíře sehnat.
Trh ovšem celou řadu prací kolem střechy usnadňuje širokou dostupností stavebnicových systémů okapů a jejich příslušenství, prefabrikovaných klempířských prvků či alternativních materiálů, které mohou plechy dočasně či trvale nahradit.

Typy plechů

Celou řadu klempířských prvků můžete nakoupit na internetu. Zajímavý je tento způsob nákupu například u parapetů, kdy lze do interaktivní objednávky zadat požadované rozměry, typ plechu včetně povrchové úpravy a barevného odstínu a také příslušenství v podobě různých koncovek či krytek na šrouby. Prodejce parapety podle zadaných parametrů vyrobí a odešle nebo připraví k převzetí na pobočce a zákazník si ho po doručení už jen namontuje.
Podobně to funguje například i s okapovými systémy, u nichž je však důležité znát přesné rozměry a řadu detailů, k jejichž konzultaci je často lepší osobní jednání s prodejcem.
Veškeré klempířské prvky se vyrábějí z několika typů plechů. Základní nabídku obvykle tvoří pozinkovaný ocelový plech, což je osvědčený a cenově výhodný materiál, který však vyžaduje ochranný nátěr a jeho pravidelné obnovování. Lze to považovat za nevýhodu, ale současná nabídka snadno aplikovatelných univerzálních barev na kovy údržbu střech, okapů, parapetů a dalších prvků z pozinkovaných plechů výrazně urychluje a usnadňuje.
Delší životnost, výhodu víceméně nulových nároků na údržbu a ještě stále poměrně nízké pořizovací náklady nabízí titanzinkový plech vyrobený ze slitiny, v níž tvoří zhruba 99 procent zinek doplněný titanem a mědí. Přirozeně vznikající patina chrání titanzinek proti korozi a prodlužuje jeho trvanlivost a životnost. Patina je nerozpustná ve vodě a velmi dobře snáší působení povětrnostních podmínek a vlivy klimatu.

Širokou nabídku střešních plechů, krytin i parapetů najdete v kategorii výrobků z lakovaných a rovněž z poplastovaných (prodávají se i jako fóliované či PVC fóliované) ocelových plechů. I ty mají vysokou životnost a minimální nároky na údržbu. Při jejich použití si můžete vybrat z několika barevných odstínů a nenáročná je i jejich montáž. Určitou nevýhodou je možnost koroze při poškození plastového (případně polyuretanového) ochranného nástřiku.
Klempířské prvky z poplastovaných plechů nelze letovat, což se pokládá za nevýhodu i u hliníkových plechů. Je to však jedna z mála výhrad vůči hliníku, z nějž se vyrábí řadu klempířských prvků, střešních krytin a doplňků ke střechám či parapety například Keramet. Ten nabízí i výrobu všech prvků na míru v minimálně patnácti barevných odstínech.
Zcela exkluzivním, vzhledově nezaměnitelným a velmi drahým materiálem je měď, která má kromě specifického vzhledu i v podstatě neomezenou životnost. Kromě vysoké ceny patří mezi nevýhody mědi i její přitažlivost pro zloděje.

Čím nahradit plechy

Klempířské prvky je možné do jisté míry nahradit jinými materiály, které mohou přinejmenším dočasně odolávat vodě a větru stejně účinně jako plech. Jsou ideální zejména pro rychlé dílčí opravy, v některých případech pak mohou plechy i vhodně doplnit a pojistit jejich ochrannou funkci.
Jde například o samolepicí klempířské pásky, které zpravidla sestávají z bitumenového pásu s lepicí vrstvou a z vnější ochranné hliníkové fólie. Tyto pásky (např. Soudaband, Sika, Den Braven) se vyznačují snadnou přilnavostí k různým materiálům a vodotěsností, takže je lze použít k opravám prasklin v plochých střešních krytinách, utěsnění spojů ve střešních konstrukcích (komíny, okna, prostupy, světlíky) či dočasným opravám děr v okapech či plastových trubkách. Pásky obvykle dobře fungují za předpokladu lepení za sucha na očištěný a suchý podklad, takže bleskové řešení například u zatékající střechy za průtrže mračen od nich očekávat nelze. Za vhodných podmínek se však s nimi pracuje velmi snadno a mohou nahradit plechy či utěsnit spoje v dobré kvalitě a s dlouhou trvanlivostí. Při úvaze o využití těchto pásek je však dobré porovnat si jejich předpokládanou spotřebu a cenu s náklady na použití plechových prvků, protože pásky jsou poměrně drahé.

Jako samostatný opravný materiál a rovněž v kombinaci s plechy, ale i s klempířskými páskami mohou dobře posloužit klempířské tmely. Jsou určeny ke spojovacímu lepení, opravám zejména bitumenových, ale i jiných střešních krytin a použít je můžete i k těsnění a tmelení okapů a klempířských prvků. Například u klempířského tmelu Soudal zdůrazňuje výrobce výbornou přilnavost k pozinkovaným, titanzinkovým i měděným plechům a plastům. Tmely jsou po vytvrzení přetíratelné a zůstávají trvale elastické, takže je lze použít i k utěsnění dilatačních spojů nebo spojů vystavených vibracím a doporučují se rovněž jako ochrana spojů či hlav šroubů a vrutů v plechových lemech kolem štítů či komínů.

www.soudal.cz, www.denbraven.cz, www.keramet.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem, Shutterstock

Práce s klempířskými prvky

Uložit

Práce s klempířskými prvky