Potit se je normální

Rubrika: Zdraví

Potí se každý, je to lidské! Nikomu to nemusí vadit, avšak je třeba o sebe pečovat, například používat vhodné antiperspiranty a deodoranty.

Potit se musíme, jinak bychom asi nepřežili. Pro termoregulaci organismu má totiž vylučování potu zásadní význam. Jen díky němu můžeme při fyzické zátěži či v horku ochladit nejen kůži, ale prostřednictvím krevního oběhu i celý organismus.
„Pot je výsledkem sekrece apokrinních a ekrinních potních žláz,“ říká MUDr. Ludvika Záhořová, odborná lékařka ORL a estetické a laserové chirurgie Polikliniky na Národní v Praze. „Celých devadesát devět procent potu tvoří voda. Ve zbytku najdeme chlorid sodný a ionty, jako jsou hořčík, draslík, stopové prvky, aminokyseliny, a také tu je močovina. Za pach potu však mohou bílkoviny a tuky, jejichž rozkladem vznikají aromatické látky,“ vysvětluje lékařka.
A proč jsme nepříjemně cítit nejvíce v podpaží? Apokrinní žlázy, kterým se také příznačně říká pachové, se nacházejí ve zvýšeném množství právě v podpaží a v tříslech. Navíc se v těchto místech drží větší teplo a vlhko a pot se odtud hůře odpařuje.

Deodoranty i antiperspiranty se vyrábějí i bez parfemace. Nesoupeří pak s vůní parfému a pro alergiky je to určitě mnohem vhodnější forma

Stydět se je úplně zbytečné

Každý z nás vypotí denně zhruba půl litru potu. Změřit přesně to nelze, protože množství vylučovaného potu je velmi individuální. Závisí na věku, ale také na pohlaví a genech, které jsme zdědili po předcích. A samozřejmě také záleží na tom, kde právě jsme, jak je tam teplo, a jestli sedíme v klidu s knihou v ruce, uklízíme nebo třeba cvičíme. Když se hodně potíme, ztrácíme tekutiny, což podle MUDr. Ludviky Záhořové může při nedostatečném pitném režimu vést až k dehydrataci organismu, zahuštění krve, ztrátě iontů, oběhovým poruchám a metabolickému rozvratu organismu. Právě proto nám zejména v létě odborníci neustále připomínají nezbytnost dobrého pitného režimu.

Jsme jako na Divokém západě?

Mužský má být cítit potem, střelným prachem a tabákem. Tak to snad kdysi platilo na Divokém západě, ale dnes by i setkání s pravým chlapem mělo být pro čichové buňky všech žen příjemné. A proč mluvíme v souvislosti s odérem potu právě o mužích? „Potí se více než ženy. Může za to větší počet potních žláz, které jsou navíc aktivnější než ty ženské. Na jejich povrchu proto žije více bakterií a pach potu je tedy intenzivnější,“ říká MUDr. Ludvika Záhořová.
Přesto podle posledního průzkumu z roku 2012 používá v České republice deodorant jen 49 procent mužů a 71 procent žen. Češi prý spotřebují necelé dva deodoranty na osobu za rok, zatímco třeba ve Velké Británii to je 5,6. Hůře než Češi dopadli jen Rumuni a Rusové. Naopak nejlépe jsou na tom v rámci Evropy Britové, deodorant používá 79 procent britských mužů a 89 procent žen.

Vůně muže je pro ženy důležitá…

Potit se nepřestaneme, ale…

… nepříjemný odér kolem sebe šířit v žádném případě nemusíme. Na výběr máme řadu nejrůznějších deodorantů a antiperspirantů. Máme používat jedno, nebo druhé, či snad je to jedno? Vůbec ne. Deodorant totiž kvůli obsahu alkoholu a parfému pouze překrývá zápach potu, kdežto antiperspirant zabraňuje jeho tvorbě. Mechanicky uzavírá potní žlázy – aktivní látky v něm obsažené se v potu rozpouštějí a vytvářejí gelovitou vrstvu, která se na pokožku chemicky naváže. Tím je samozřejmě snížena i produkce potravy pro bakterie a míra tolik typického zápachu. Gelová vrstva není trvalá a po nějaké době zmizí.
„Některé antiperspiranty obsahují soli hliníku; v šedesátých letech to vzbuzovalo obavy, ale negativní vliv hliníku v antiperspirantech nebyl prokázán,“ konstatuje MUDr. Ludvika Záhořová. Stejně jako v deodorantech najdeme ve většině antiperspirantů parfém. Zejména alergici by tedy měli dát při jejich výběru dobrý pozor a raději kupovat značky s ověřeným složením.

Proti pocení nepomůže ani drhnout se mýdlem třikrát denně. Pocení není důsledkem
špatné hygieny, ta jen znásobuje nepříjemný pach

Co je lepší: kulička, nebo sprej?

„Babo raď!“ říká se a platí to i zde. Oboje má totiž své pro i proti. Výhodou sprejů je, že po jejich aplikaci je pokožka hned suchá. Přípravek je totiž rovnoměrně rozptýlen v jemných částečkách. Na rozdíl od tuhých a kuličkových antiperspirantů má také mikrobiologickou stabilitu – nedotýká se při aplikaci pokožky, tudíž v něm nezůstávají zbytky naší tkáně a nemnoží se v něm bakterie.
Výhodou kuličky zase je, že vydrží déle. Na druhou stranu je třeba ji po nanesení nechat zaschnout. Přestože vytváří na pokožce pouze tenkou vrstvu tekutého přípravku, můžeme cítit vlhkost.
Mluvíme o mužích a ženách, ale co děti? Jak je to s jejich potem? Chvilku přemýšlejme: cítili jsme někdy z malého dítěte nepříjemný pach potu? Většina z nás bude asi ve vzpomínkách pátrat zbytečně. Ne, že by se naši malí nepotili, ale apokrinní, tedy ty pachové žlázy, se stávají aktivními až kolem puberty.

Pomoc bylinek

S nadměrným pocením pomůžou i některé bylinky, především šalvěj. Můžeme z ní vyrobit i domácí antiperspirant. Smícháme polévkovou lžíci jablečného octa, 200 ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje. Jestliže se jsou hyperhidrózou postiženy ruce a nohy, vyplatí se připravit si koupel ze smrkových výhonků, listu ořešáku, dubové nebo vrbové kůry. Účinný je rovněž výluh z přesličky a levandule.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Potit se je normální