Poetická zahrada v babiččině stylu

Jednoduše komponovaná zahrada barevností připomíná babiččinu květnou zahrádku, ale kostelní lilie tu nerostou. Paní domu maluje abstraktní obrazy, miluje výrazné barvy, a neúnavně vysazuje nezvyklé kombinace užitkových a okrasných rostlin.

Majitelé srovnali původní mírný svah do nízkého terénního schodu oddělujícího boční výsadbu

Plocha zahrady je obdélníková, ale majitelka ji osázela tak, aby budila dojem útulného oválu. Tu a tam je barevná květinová tečka – nejraději růže nebo hortenzie – tu a tam houština, sestavená z vyšších a nižších dřevin s podrostem bergénií a host.

Skupina šalvějí, dlužich a brslenů před kůlnami

Nevýhodou zahrady je severní poloha – tomu se podřízený i výběr rostlin. „Máme tu dvě původní jabloně, které jsou díky svému stáří velmi dekorativní, jednu nově vysazenou „stínotvornou“ třešeň a hlavně pestrý mix květin, bylinek a keřů,“ říká majitelka, které zpočátku s výsadbou radila kamarádka zahradnice.

Poměrně vysoký plot postupně mizí za zeleným příkrovem

„Pak už jsem pokračovala sama metodou pokusu a omylu, sázela a přesazovala, až jsem se dopracovala ke koncepci barevných skvrn: ostrůvků z červeně a modře kvetoucích rostlin.“

Hortenzie a růže

Barvy obstarávají především majitelčiny oblíbené růže a hortenzie. Podle jejího názoru však červeň zdaleka nemusí být jen květinového původu. Jeden z oválných záhonů u zdi zahradního domku tak krášlí rybízové keře s větvemi, obsypanými rudými kuličkami.
Výsadbu tvoří květinový mix – tradiční hosty, udatny, bergénie, kakosty, denivky a pivoňky vybrané tak, aby kvetly postupně, včetně brzkého jara či na podzimu. Nováčkem jsou plaménky s červenými listy.

Rybízy doplněné v podrostu bylinkami plynule navazují na okrasné výsadby

„Zahrádku jsem zkoušela oživit i méně tradičními náprstníky, vlčím bobem a ostrožkami, ale nešly mi tu. Máme tu málo sluníčka: na slunné straně jsou bohužel postavené kůlny. Takže nyní plánuji kvůli výraznější barevnosti zahrady přebarvit kůlny na modro,“ prozrazuje akční majitelka.

Výsadby v rozích zaoblují původně obdélníkový půdorys zahrady

Torzo na pařezu

„Aby zahrada získala na osobitosti, potřebujete přece tu a tam postavit něco zajímavého: pařez, kámen, trpaslíka,“ říká majitelka. „Jsou to artefakty od našich přátel, jejich výtvory jsme umístili na pečlivě vybraném místě, často na podstavci z pařezu.“

Hosty, dlužichy, hortenzie a brsleny se opakují na více místech zahrady

Velmi pěkně se tu vyjímají kamenné skulptury od náchodského řezbáře a sochaře Zdeňka Farského. O kus dál se usadila nonšalantní víla ze šamotu. Jde o zahradní keramiku manželů Bambasových z Jižních Čech.

Kovový artefakt v podobě hříbku

Něco je i domácí dílny. Třeba u kmene jabloně v centru zahrady je opřený „starý“ rýč a hrábě. Jde o nonsens – násady nejsou z tyčoviny, ale jsou to sukovité klacky. Nelze s nimi hrabat ani rýt, ale evokují fantazii. Spojují užitečné s neužitečným, realitu se surrealitou. Jsou dílem majitele, který je řemeslně zdatný a rád pracuje s fantazií a rozletem.

Zahradu doplňuje několik plastik od spřátelených výtvarníků

Kdysi a nyní…


Oby majitelé jsou výtvarně nadaní a zruční. Jejich obyčejná, ale přesto velmi nápaditá zahrádka vznikla na dvorečku za řadovým domkem v zahradní čtvrti za Hradcem Králové. Přesazování tu je stále na pořadu dne.

Rybízu se tu najde dost na mlsání i na koláč

„V domě bydlívaly dvě staré dámy, a když zemřely, zahrádka postupně zpustla, pak spadl plot a pozemek se proměnil v rumiště,“ říká majitelka. „Nakonec se z pozemku stal průchoďák k nejbližší stanici autobusu. Museli jsme pozemek vyklučit, udělat terénní úpravy znovu osázet, a vypěstovat kvalitní středový trávník.“

Trsy hortenzií budou zdobit zahradu až do podzimu

Obytná zahrada plná barev
Zahrada vznikala postupně, paní domu pozemek upravila a vysázela svépomocí. Cílem bylo vybudovat obytnou zahradu, kde bude místo pro hru světla a stínu, kytky i dovádění dětí. Proto tu zůstalo i několik starých stromů, které kompozici dávají nostalgii staré zahrady.
„Kvůli větší barevnosti zahrady se klidně ze dne na den rozhodnu přesadit vzrostlou udatnu a na její místo dát červený javor.“

Dlážděný dvorek před domem krášlí skupina rostlin v nádobách

Kolo, kolo mlýnský
Základem je meandrující trávník a klasická výsadba, taková, jakou mají v okolí všichni. Přesto zahrada působí originálně. Majitelka zkouší nové a nové kombinace, experimentuje a její kolečko se stále v pohybu. Výsadba je komponovaná do větších i majitelka má nekonformními nápady – velkoplodé rybízy na její zahradě plní i dekorativní funkci, na posekaném trávníku objevíte ostrůvek plevele.

Drobnokvěté růže polyantky dlouho a bohatě kvetou a voní

Plot porůstají plaménky, a ve stínu pnoucí hortenzie

Na rovinné zahradě jsou kromě dostatku volného prostoru důležité výsadby různých výšek s výrazným pozadím

 

Text: Radka Borovičková
Foto Zdeněk Roller

Poetická zahrada v babiččině stylu