Podlahy z půdovek

Půdovky už zdaleka nenajdeme jen na půdách, postupem času se staly vyhledávanou podlahovou krytinou, a to nejen pro svůj rustikální vzhled.

Půdní cihelná dlažba, která se jinak nazývá půdovky, topinky či půdnice, se dříve používala k dláždění podlahy na půdách. Nejčastěji mají topinky velikost dvacet krát dvacet centimetrů a jejich kvalita se různí. Jelikož v dnešní době zažívají přírodní materiály renesanci, těší se tento druh dlažby oblibě i přes to, že s nimi není jednoduché pořízení.

V chodbě budou topinky dostávat zabrat,
proto je musíme opatřit ochrannou vrstvou

Kde je sehnat

Staré půdovky se dají sehnat na inzerát, ve stavebních bazarech a na internetu. Některé mohou být poškozené, proto je lepší vzít větší počet kusů. Co se týče kvality, můžeme sehnat tvrdé, které krásně zvoní, ale také měkké a porézní, s jejichž kvalitou je to horší. Cenově se za použité půdovky vejdeme zhruba do dvou set korun za metr čtvereční.
Pokud si nechceme přidělávat práci, můžeme v cihelnách koupit nové půdovky nebo si je tu nechat vyrobit. Připravme se ale na to, že jejich pořizovací cena je vyšší, obvykle se pohybuje okolo 700 Kč/m2.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Cihla a jak na ní:

Cihlové klenby

Cihly a pálené tvárnice

Co znamenají značky na cihlách?

Staré, již použité cihly

Postarejte se o cihlové zdi

Kotvení v lícových cihlách

Oprava stájové klenby

________________________________________________________________________

Pokud povrch cihlové dlažby pravidelně
neošetřujeme, její póry se zanesou špínou

Čištění

Čištění je náročné a asi se při něm trochu zapotíme, zvláště chceme-li dostat z pórů saze. Výsledný efekt však stojí za to! Rozhodneme-li se očistit dlažbu sami, musíme vzít do ruky drátěný kartáč a škrabku a každý čtverec pořádně vydrbat. Pokud je na půdovkách velký nános například cementové malty, můžeme si pomoct bruskou nebo plechovým kotoučem na cirkulárce polepeným hrubým brusným papírem. Dále pomáhá roztok kyseliny solné, do které se topinky namáčí, či tlaková voda z wapky.

Preventivní ochrana

Přípravků a rad, jak dlažbu chránit, je mnoho. Můžeme používat produkty na bázi včelího vosku, se kterými dokážeme oživit původní vzhled. Někomu ale lépe vyhovují tvrdé oleje či voskové oleje. Ty mohou zaručit lesklejší a odolnější povrch. Pokud se nám hladká lesklá plocha nelíbí, můžeme půdovky posypat jemným křemičitým pískem ještě do mokrého nátěru. Na údržbu se používá i akrylátový bezbarvý lak, epoxidová pryskyřice zředěná acetonem, penetrace na kámen nebo vodní sklo, tedy vodný roztok křemičitanu sodného.

Text: Karolína Waberová
Foto: Martin Mašín, František Vaňásek, Petr Zhoř a Shutterstock

Podlahy z půdovek

Podlahy z půdovek