Pláty ke kamnům

Rubrika: Interiér

Není nad to mít kamna, u kterých se nejen zahřejeme, ale také na nich uvaříme vývar nebo upečeme placky na sucho. U dlouho sloužících kamen se pláty mohou propálit. Co s tím?

Kamna s propálenými pláty či chcete-li tály, která jinak perfektně slouží, nebudeme vyhazovat. Zkusíme něco udělat s plotnou. Někdy stačí pláty prohodit, ty, které jsou hodně propálené, pak vyměníme. Na trhu se objevuje několik druhů plátů, většinou jsou vyrobeny z litiny. To je slitina železa s uhlíkem, vysoce odolná vůči tlaku a teplotě, tudíž vydrží a kvůli žáru se nezkroutí jako například nerez.
U sporáku máme na výběr víc materiálů. Již zmiňovanou litinu, dále broušenou ocel, která však má sklony k rezavění, proto není vhodná do vlhkých prostor, a další volbou může být sklokeramika, která je též uzpůsobená na přímý plamen, ale zároveň je náchylnější na poškrábání.
Tály lze vybírat hladké, žebrované, úzké a široké, s falcem nebo bez falce. Pokud hodláte na kamnech grilovat, můžete si pořídit i desku přímo na takovou úpravu pokrmů, nabízí ji například firma König.

Tál s vyjímatelnou plotýnkou umožní připravovat jídlo přímo nad plamenem

Volitelné detaily

Typy s rámem mají svá plus i minus. Výhodou budou v případě, že chcete přímo na tálu připravovat pokrm, ze kterého by stékal tuk po stranách kamen. Nevýhodou je horší údržba, jelikož se mastnota a zbytky jídla usazují do spár rámu. Stejný problém budete mít se žebrovaným tálem.
Plotny s vyjímatelnými skružemi umožňují připravovat jídlo přímo nad plamenem a zároveň slouží jako plotýnka, kterou lze vyjmout a vyčistit.

Snadné čištění

Každý, kdo má ve svém příbytku kamna, musí zároveň řešit otázku čištění litinových tálů, které se během používání opotřebovávají. Zaschlá špína z vaření nejen kazí estetický dojem, ale hlavně je při přípravě dalších pokrmů zdraví škodlivá. Pozitivním aspektem udržování plátů je, že není zapotřebí žádných chemických prostředků. Když se zamyslíme nad tím, co by asi udělaly naše prababičky, možná leckoho napadne, že křehkou litinu lze vyčistit sádlem. Zahřátý tuk usazeniny perfektně uvolní a sádlo se zbytky jídla jen po zchladnutí setřeme hadříkem. Pokud máme okolo plátů rám, zafunguje na něj namočený hadr s trochou soli.
Jiná situace nastává, chceme-li desku renovovat, jelikož na takovou úpravu už sádlo ani sůl nepostačí. Jedná-li se o stará kamna, která jsou pokrytá hloubkovou korozí, vyhraďte si několik hodin času nebo práci přenechejte někomu, kdo umí zacházet s bruskou. Takové práci můžete předejít pravidelnou údržbou, která spočívá v odmaštění, odstranění rzi smirkovým plátnem a následným natřením vypalovací stříbřenkou. Pokud vám při vaření uteče na plát voda, potřete ho poté mastným obalem, který vám zbyl po másle. Chcete-li přece jen použít něco z dostupných výrobků na trhu určených přímo pro údržbu litinových kamen, kupte grafitovou pastu, kamna potřete a následně kartáčkem vyleštěte.

www.kamna-konig.cz

Text: Karolína Waberová
Foto: archiv firem

Pláty ke kamnům

Pláty ke kamnům