Plašiče a zábrany proti zvěři

Rekreační bydlení by mělo být souladu s přírodou, což neznamená, že je nebudeme chránit před nezvanými hosty, kteří způsobují spoustu škod. Přitom jim nemusíme zkřivit ani chloupek nebo peříčko.

Jistě, myšky roztomile poskakující v teráriu, kuna hbitě šplhající po kmeni či vlašťovky štěbetající na nebi jsou něco jiného než hlodavci rozkousávající v chalupě vše jen trochu poživatelné, kuna rámusící v podkroví, ptačí trus padající na podlahu terasy a úroda sklizená dřív než stačila uzrát. Ano, i tak se prezentují zvířecí squateři. Přesto bychom si měli uvědomit, že jsou přirozenou součástí přírody, která naši víkendovou domácnost obklopuje. A stejně jako my, jsou rádi na světě, tak bychom si neměli osobovat právo jim tuto výsadu brát. Stačí zvolit šetrnou prevenci a není nutné se potýkat s následky.

Kuna umí udělat v podkroví pořádnou neplechu

Zábrana proti ptactvu

Mechanická zábrana sestávající z hliníkového profilu, z něhož vystupují hroty z nerezové oceli, brání ptákům v usednutí. Kromě hlavního hygienického aspektu chrání trámy, fasády či dlažby před zašpiněním trusem, kdy současně dochází i k rozrušení povrchů agresivními látkami v něm obsaženými.

Odrazové nálepky

Jen málokdo si při instalaci velkých okenních tabulí uvědomí, že buď jsou pro ptactvo neviditelné, nebo působí jako zrcadlo, v němž se odráží krajina. Ptáci nepostřehnou, že se jedná o překážku, a při letu do nich v plné rychlosti narazí. Střet má pro ně fatální následky.
Rovněž opatřit průhlednou plochu jedinou siluetou dravce se ukazuje jako nefunkční. Na tvaru obrazce nezáleží, důležitá je barva, co nejvíce kontrastní k okolí odrážejícímu ve skleněné ploše z pohledu ptáka, a také hustota polepu. Ta by měla mít rozestup okolo 15 cm.
Ideální jsou nálepky, které odráží UV světlo. Ptáci je vidí jako jasné svítivé objekty. Lidským očím zůstávají prakticky neviditelné, nekazí tudíž estetický dojem ze stavby a už vůbec nebrání prostupu světla do interiéru.

Nálepky v podobě dravců jsou účinné jen při dostatečné hustotě

Odpuzovače i lákadla

Chceme-li ze zahrady dostat krtka, můžeme si vybrat ze zcela protichůdných možností. Když do všech jeho aktivních chodeb nalijeme biocidní přípravek, zápach krtka vyžene z pozemku.

Samozvaných zahradníků nás může zbavit i mechanická past, do níž se aplikuje speciální gel s vůní atraktivní pro hlodavce. Jakmile krtek do pasti vstoupí, zaklapne za ním západka. Současně se zvedne praporek jako u americké poštovní schránky, který signalizuje přítomnost zvířete v pasti. Přísun vzduchu zvířeti zajišťují průduchy. Past stačí odnést mimo zahradu a hlodavce vypustit do nového bezproblémového teritoria.
Před návštěvou srnek či černé zvěře ochráníme zahradu pachovými ohradníky. Podobně můžeme zajistit proti kunám méně přístupné prostory, jako jsou střešní podhledy.

Profil s hroty zabraňuje ptákům usednout nebo si stavět hnízdo (Hornbach)

Elektronické plašiče

Slouží proti určitým druhům zvířat, nejčastěji myším, potkanům, kunám a lasičkám, ale i krtkům a hryzcům. Jiné mají za úkol chránit úrodu před ptáky. Můžeme si pořídit také plašiče toulavých koček či psů.
Generované ultrazvukové signály jsou pro zvířata nepříjemné, automatická změna kmitočtu v daném rozsahu zajišťuje, že si na signál nezvyknou. Je však nutné použít přístroj vždy pro konkrétní zvíře, aby nerušil například domácí zvířata. Pro lidské ucho jsou signály mimo či na hranici slyšitelnosti. Napájení zajišťují baterie nebo elektrická síť.
V nabídce trhu je i třetí typ – plašiče pracující na nižší frekvenci, tudíž slyšitelné. Ty se proto hodí pouze do neobývaných míst.

Dobrá rada

Ultrazvuk nedokáže prostupovat zdí, z toho důvodu přístroj nefunguje mimo jimi ohraničený prostor.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Plašiče a zábrany proti zvěři