Parohy a parůžky

Rubrika: Interiér

Nalezené či levně koupené trofejní parohy a parůžky můžete využít k výrobě různých dekorací, nebo je upravit do podoby originálních interiérových doplňků.

Parohům sluší kombinace s kůží

Jelení či srnčí paroží je velmi pevný kostěný materiál, který už od pradávna slouží například pro výrobu střenek nožů, hlavic holí či šperků a doplňků. Parohy a parůžky jelenovité zvěře můžete s trochou štěstí najít v lese, ale častěji se k vám dostanou třeba jako pozůstalost po myslivci v rodině. Od pár stokorun je pořídíte i na inzerát. A pak už můžete tvořit.

U stolků z paroží dbejte na dostatečnou stabilitu

Dekorace a věšáky

Z paroží lze vyrobit jednoduché doplňky, které vycházejí především z originálních tvarů a typické struktury povrchu této suroviny. Menší očištěné a případně nalakované parůžky můžete použít třeba jako originální ozdobu při aranžování slavnostní jídelní tabule, nebo jako trvalé dekorace, doplňující svícny a suché květiny.

Závěsné svítidlo kombinuje dva typy paroží

Typické tvary paroží přímo vybízí k jeho využití pro zavěšování různých předmětů. Parohy lze poměrně snadno řezat ruční nebo například kmitací pilkou a po upevnění do svěráku do nich rovněž bez potíží vyvrtáte vrtáky na dřevo díry pro šrouby nebo vruty. Věšáky lze vytvářet kombinací parohů a různých dřevěných podložek, nebo upevnit jednotlivé parohy třeba přímo na dřevěné dveře.

Nástěnná dekorace s trochou fantazie

Nebojte se barev

Členité paroží velmi zajímavě doplní i rámy obrazů nebo zrcadel. Zvláště v tomto případě se nekladou meze vaší tvůrčí fantazii ani při kolorování parohů různými barvami. Můžete použít i stříkací pistoli nebo barvu ve spreji a nebojte se ani experimentů se stříbrnou nebo zlatou. Na hrubé struktuře paroží většina typů barev spolehlivě drží, a pokud si nejste jistí, experimentujte nejdříve s různými vzorky.

Z paroží a dřeva vytvoříte i originální obraz, bílá barva mu dodá až snový vzhled

Nábytek a svítidla

Zkušení kutilové mohou při dodržení nutných bezpečnostních standardů vyrobit z parohů i nábytek včetně stolků či různé typy svítidel. I v klasických „loveckých“ interiérech je tento materiál tradičně oblíbený jako základ konstrukce závěsných lustrů nebo stojacích lamp a i v těchto případech lze pracovat s nejrůznějšími kombinacemi barev a materiálů včetně dřeva či kovu.

Svícny komponujte tak, aby nebyly vratké

Menší parůžky můžete zajímavě doplnit skleněnými miskami na čajové svíčky. Důležité je zkombinovat jednotlivé kousky parohů do tvaru, který bude při použití se svíčkou dostatečně stabilní a bezpečný.

Nebojte se použít stříbrnou nebo zlatou


Naše rada

  • Paroží lze řezat, vrtat, barvit i lakovat. Použijte akrylové barvy na dřevo.

Zajímavě působí i trofejní parůžky s lebkou

  • Menší kusy paroží i velké trofejní parohy často seženete ve vetešnictvích a bazarech nebo na internetových inzertních serverech.


Parohy lze dekorovat barvami

Dekorace a doplňky z paroží a parůžků se dají pojmout i netradičně a barevně

Bíle natřená dekorace ze srnčích parůžků

Lampy snadno vyrobíte i doma

Připravil: Richard Guryča

Foto: archiv firem

 

Parohy a parůžky