Ostření nástrojů

Mít, či nemít ostré nástroje? Odpověď na tuto otázku zná snad každý, zdaleka ne všichni však ostří svých nástrojů udržují v perfektním stavu. Jak na to?

Bez ostrých nástrojů nejde práce dobře od ruky, výsledek vašeho snažení vypadá bídně, více zatěžujete své svaly či stroje, zvyšuje se riziko úrazu. Nechte si je nabrousit, nebo si je naostřete sami.
Snad v každé dílně najdete něco, co má břit – nůž, nůžky, sekeru, hoblík, dláto, ale také vrtáky, frézy, pilové listy, řetězy a kotouče. Jen velmi těžko budete ostřit frézy a kotouče s plátky ze slinutých karbidů. Pilové listy se brousit většinou nevyplatí. Specifické je ostření pilových řetězů, které se provádí pilníkem nebo pomocí speciální kotoučové brusky.

nástroje s jemným ostřím bruste pomalu,
chlaďte vodou a používejte vodicí přípravky

legendou mezi brusnými systémy je bruska tormek, nejnovější verze má označení
t-8. 16 517 kč (opp polička)

Nespěchejte

Častou chybou je ostření na rychloběžných stolních kotoučových bruskách nebo pomocí úhlové brusky. Při vysokých otáčkách vzniká velké tření a jen těžko uhlídáte zahřívání materiálu. Výsledkem může být snížení tvrdosti ostří vlivem nežádoucího tepla.
Správné broušení se provádí pomalu za současného chlazení vodou či olejem. Toho dosáhnete ručním broušením na kamenech nebo strojním ostřením na pomaloběžných bruskách s kotoučem ponořeným do vody. S různými přípravky přitom dosáhnete obdobných výsledků jako mistr svého řemesla.
Udržet broušený nástroj vůči kameni či kotouči ve správném a stále stejném úhlu není jednoduché. Proto existují různé pomůcky, které správný sklon zajistí. Přípravky pro brusné kameny prodávají výrobci kamenů či nástrojů, pro brusky se nabízejí jako příslušenství v ceně stroje či za příplatek.

takhle vypadá břit spirálového vrtáku nabroušeného pomocí přípravku tormek

Jednou z podmínek správného ostření je
chlazení, které obstarává většinou voda

Co a jak ostřit

Nejuniverzálnějším ostřicím prostředkem je speciální pomaloběžná bruska s různými nástavci a držáky. V potřebné kvalitě to není levná záležitost, ale pokud toho máte na ostření hodně, vyplatí se. Naostříte s ní nože, nůžky, sekery, dláta, želízka hoblíků, ale i vrtáky včetně spirálových.
Většina břitů, především rovných (nůž, nůžky, dláto, želízko hoblíku), se dobře ostří na plochých kamenech. Jejich výběr je trochu věda a cena kvalitních kamenů s různými přípravky se vyšplhá také na několik tisícovek. Existují také profilové brousky, pomocí nichž lze brousit i řezbářská dláta nebo nože s pilkovým ostřím.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: autor a archiv firem

Ostření nástrojů