Okna a okénka v chalupách


Okna v lidových stavbách prošla vývojem co do velikosti, konstrukce i výzdoby. Na mnohých stavbách dodnes vidíme krásné příklady podob oken, která můžou být inspirací pro ostatní majitele chalup.

Okna prošla dlouhým vývojem. Ta nejstarší byla velmi malá, čtvercová. Jakmila výška oken přesáhla dva trámy, zpevňovala se konstrukce stěn dřevěnými sloupky a později celým rámem. Během doby se okna zvětšovala a nabývala tvaru na výšku postaveného obdélníku, jehož horní strana mohla být segmentovitě nebo obloukovitě zaklenuta.

Od konce 18. století se kolem oken zevnitř i zvenku dřevěných chalup objevuje stále častěji prkenné obložení, které bývá zdobeno vykrajováním, malbou, vrubořezem a podobně. Zvláště bohatě vyřezávané bývají okenní obložky v Krkonoších a Podkrkonoší.

Orámování oken často podléhalo slohovým vlivům a aktuální oblibě zdobení, a to nejen na roubených stavbách, ale i na zděných, kde dostalo podobu plastického lemu vytvarovaného z omítky, kterému se říká šambrána.

Okenní rámy se začaly natírat barevně až v 19. století. Nejčastěji se objevuje hnědá, bílá, zelená a tyrkysová. Proti zlodějům se okna zabezpečovala okenicemi, jednokřídlými i dvoukřídlými. Na okenice se malovaly krásné ornamenty podobně jako na dveře nebo nábytek.

Od poloviny 19. století se okna vesnických domů stále více přizpůsobují městským vzorům, což nevadí, pokud jejich rozměry odpovídají proporcím stavby. Ostatně dodržování této zásady platí dodnes.

text: Martina Lžičařová
foto: Martina Lžičařová a Petr Živný

Okna a okénka

Uložit


Komentáře

Napsat komentář


K výměně oken

Jakkoli originálně dekorovaná a historicky cenná okna před výměnou pečlivě zdokumentujte, zakreslete a vyfotografujte. Objednáváte-li výrobu replik, pokuste se najít výrobce, s nímž budete moci konzultovat detaily přímo u vás na chalupě. Při nákupu katalogových oken raději vybírejte přímo v prodejně, snažte se najít typ, který co nejvíce odpovídá původním oknům. Vyhněte se příliš masivním hladkým profilům a ozdobným kovovým lištám. Původní dělená okna se snažte nahradit opět dělenými.

Tip

Mezi průčelními okny ve světnici nebo i vně domu visel křížek, soška nebo obrázky svatých. Na zděných domech se mezi okny v patře dělala pro madonku nebo svatého, který měl dům a jeho obyvatele ochraňovat, malá nika. Na roubenkách mohl být patron umístěn do prosklené schránky, kam se také vkládaly svaté obrázky.

Uložit