Odvlhčovače

Přestože statisticky Česko vysychá, na chalupách i chatách nás paradoxně trápí nadbytečná vlhkost leckdy více než dříve. V boji s tímto spouštěčem plísní účinně pomohou odvlhčovače.

Příliš vlhký vzduch neprospívá stavbě, natož jejím obyvatelům. Tento problém je způsoben nedostatečnou nebo zcela chybějící hydroizolací základů a nasákavostí stavebního materiálu. Současně k této nepříjemné situaci přispívá nepravidelné větrání.
Zvýšenou kondenzaci par má na svědomí také vaření, sprchování či praní, ale to už není problém jen starých domů. Její přítomnost signalizují orosená okna, typický zatuchlý zápach, solné výkvěty a v nejhorších případech plíseň na zdech, pod podlahou či v různých zákoutích.
Samozřejmě je třeba řešit příčiny, což je ovšem záležitost časově i finančně náročná a ne vždy vede k úplnému odstranění problému. Pomocníky se v těchto chvílích stávají jednoduché pohlcovače vlhkosti nebo efektivnější elektrické odvlhčovače, které lze využít také při vysoušení staveb po záplavách nebo haváriích vody, rekonstrukcích, malování, ale i pro urychlení sušení vypraného prádla.

Gelové pohlcovače

Ve skříních, v kuchyňské lince či spíži se uplatní sáčky naplněné silikagelovými kuličkami, které absorbují vlhkost. Když zmodrají, sáček se vloží na několik minut do mikrovlnné trouby. Změna barvy na růžovou signalizuje, že jsou připraveny k opětovnému použití. Na stejném principu pracují pohlcovače, kde se gel vysuší po zapnutí přístroje do elektrické zásuvky.

S tabletou či granulemi

Dalšími z pohlcovačů vlhkosti jsou dobře známé kazety s vloženou robustní tabletou. Ta absorbuje ze vzduchu nadbytečnou vlhkost do hranice normálu, přitom se pomalu rozpouští a odkapává do spodní nádobky. Totožně fungují i kazety nebo závěsné sáčky plněné rozpustnými krystalky. Ty se ovšem po rozpuštění absorpční náplně likvidují.
Velikost kazety, respektive tablety určuje použití pro různě velké prostory. Hodí se zejména do menších místností, ale i tam, kde není možnost připojení elektrického odvlhčovače, nebo když nechceme mít zapnutý proud v době naší nepřítomnosti na chalupě.

Kompresorové odvlhčovače jsou v boji s vlhkostí nejefektivnější, blízkost nábytku může být překážkou v proudění vzduchu, což snižuje jejich účinnost

S Peltierovým článkem

Tyto elektrické odvlhčovače využívají elektrotermickou vlastnost článku, který se skládá ze dvou polovodičových tělísek a spojovacího můstku, kde se jedna ze styčných ploch ochlazuje a druhá zahřívá. Na chladnější straně tak dochází ke kondenzaci vlhkosti, vysrážená voda je odváděna do sběrné nádobky. Pro nízkou účinnost se hodí jen do menších prostor s nepříliš vysokým stupněm vlhkosti.

S kompresorem

Jednoznačně nejúčinnějším typem odvlhčovačů jsou kompresorové, které s vlhkostí pracují stejně jako chladnička při automatickém odmrazování. Kompresor a chladivo zajišťuje přístroji vyšší výkon. Vlhký vzduch je nasáván do přístroje přes vstupní mřížku opatřenou filtrem, prochází přes chladič, na němž vlhkost kondenzuje a zkondenzovaná voda odkapává do nádržky nebo je průběžně odváděna do odpadu.
Kompresorové odvlhčovače nabízejí ještě další funkce. Nastavit na nich můžeme zpravidla buď nepřetržitý provoz, provoz v určitém čase, nebo automatický provoz, kdy zařízení pracuje, dokud nedosáhne nastavené hodnoty vlhkosti. Pokud má i funkci tichého provozu, sníží otáčky ventilátoru, čímž klesne jeho hlučnost. Naopak při režimu turbo dochází ke zvýšení otáček a tím k vyšší účinnosti, samozřejmě při zvýšené hlučnosti ventilátoru. Režim určený přímo pro sušení prádla pomůže k jeho rychlejšímu usušení a zamezí zvyšování vlhkosti vzduchu z důvodu odpařování vody z mokrého prádla. Důležitou funkcí je automatické vypnutí při naplnění nádrže, pro celoroční provoz v rekreačním stavení pak autorestart po výpadku proudu. Některé typy mají ještě zabudovaný ionizátor.

Jak správně odvlhčovat

V obytných místnostech se má hodnota tzv. relativní vlhkosti pohybovat v rozmezí 40 až 60 %.
Pro maximální účinek elektrického odvlhčovače by měla být místnost během provozu uzavřena, aby vzduch cirkulující oknem nebo dveřmi nepřinášel novou vlhkost.
Odvlhčovač musí stát na rovném podkladu, co nejdále od nábytku, jenž představuje překážku v proudění vzduchu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Odvlhčovače