Novinky v omítkových směsích

Chalupáři pracují s omítkami poměrně často a v mnoha případech požadují snadno zpracovatelné materiály pro dílčí opravy bez složitých příprav. Řešením jsou hotové omítkové směsi.

Práce s pytlovanými omítkami je snadná, použít lze i malé množství k drobným opravám a nijak obtížný není ani transport jednotlivých balení na místo. Navíc přibývá prodejců, kteří prodávají stavební materiály i prostřednictvím e-shopu, takže si můžete nechat omítky doručit rovnou do chalupy.
Nevýhodou průmyslově vyráběných směsí je nedostatek kontroly nad jejich složením, což může být problém zejména při omítání chalup z hliněných cihel, kamene i jiných druhů tradičního zdiva, u nějž bylo potřeba docílit přirozeného „dýchání“ a odvádění vlhkosti. I nabídka hotových směsí je však v současné době natolik široká, že by měla uspokojit i stavebníky se speciálními požadavky. Pojďme si připomenout některé novinky na trhu, které by mohly být prospěšné pro opravy a omítání tradičních zděných staveb.

Kromě jiných pomůcek usnadní omítání interiérů i fasád rovněž hotové omítkové směsi

Prodyšná a izolující

Mnoho majitelů domů spatřuje výhody v zateplení stavby pomocí polystyrenu nebo minerální vlny. Mnoha typům zdiva však tento způsob modernizace neprospívá a nese s sebou kromě zásahu do vzhledu i značná rizika.
Za pozornost tedy stojí například produkt, který má vlastnosti některých izolačních materiálů s prevencí proti uzavření prodyšnosti zdiva. Tepelně izolační perlitová omítka Manto Plate kombinuje podle výrobce dobrou prodyšnost s dokonalými izolačními parametry a kromě vlhkosti dokáže vzdorovat i ohni. Podle výrobce (Izozek) je vhodná právě na staré a vlhké budovy, tedy i na památky, hrady, zámky či chalupy. Omítku je možné nanášet přímo na vlhké povrchy, které pod ní vyschnou.
Omítka odolává povětrnostním vlivům i tvorbě plísní, neobsahuje cement, vápno ani sádru (složení tvoří 80 % perlit, 10 % pemza, 10 % anorganické pojivo a pojiva na vodní bázi, celulóza a skelná vlákna), nepraská a neopadává. Prodává se jako hotová směs, po promíchání je připravena k použití, vyznačuje se vysokou přilnavostí i na hladký povrch. Jedno balení o hmotnosti 22 kg vystačí zhruba na čtyři metry čtvereční, cena za balení je 1 452 korun. Je důležité připomenout, že omítka nahrazuje izolaci.

Perlit je díky svým vlastnostem součástí řady stavebních materiálů včetně některých izolačních omítek

Z přírodních jílů

Mezi novinky v produkci pytlovaných omítek patří i interiérová jílová klimoregulační omítka weber.mur 652 od firmy Weber. Jde o omítku na čistě přírodní bázi, která se lehce zpracovává a je ideálním materiálem pro údržbu památek.
Jílová omítka se speciálně vybranými surovinami a minerálními přísadami se hodí pro ruční i strojní zpracování. Je určena pro interiéry. Omítka reguluje klima, má velmi dobrou přilnavost a neobsahuje žádné chemické přísady. I proto ji výrobce doporučuje zejména pro použití při opravách památkových budov nebo tradičních staveb včetně starých chalup.
Omítka se nanáší ve dvou vrstvách a vzhledem k tomu, že se jedná o čistě přírodní materiál, schnutí této jílové omítky musí probíhat v průběhu několika dnů. Třicetikilogramové balení se prodává zhruba za pět set korun.

Tradiční metody zateplení bývají pro některé starší chalupy nevhodné a nové typy izolačních omítek mohou být v takových případech dobrým řešením (Ceresit)

Dvojitý efekt suché fasády

Za povšimnutí stojí i nové produkty v sortimentu venkovních (fasádních) omítek. Ceresit například v loňském roce rozšířil sortiment fasádních zateplovacích systémů omítkami s technologií nazývanou Double Dry. Nová generace silikonových omítek Ceresit CT 74 a CT 75 a silikon-silikátových omítek Ceresit CT 174 Aquastatic a CT 175 Aquastatic, které se hodí i k vnitřní aplikaci, mají vylepšené parametry hydrofobnosti a paropropustnosti.
Technologií Double dry se rozumí „dvojitý efekt“ suché fasády, tedy velmi nízká savost a současně vysoká propustnost vodní páry. Vysokou hydrofobnost, tedy nízkou savost vody, nejlépe charakterizují kapky vody, které se nevsakují do struktury omítky, ale vytvářejí perličky na jejím povrchu a stékají dolů po omítce. Nová technologie přináší i jednoduché odpařování vlhkosti, které je výsledkem kondenzace vodní páry na povrchu. Hustá struktura omítky je vodoodpudivá, ale vysoce paropropustná. Voda a vlhkost z fasády rychle a jednoduše vyschne.
Velmi nízká savost a vysoká propustnost vodní páry u nové generace silikonových omítek Ceresit zásadně ovlivňují chování fasády. Ta tak snadno neprovlhne a po dešti její vnější povrch velmi rychle vyschne. Výrazně zhoršené jsou podmínky pro vznik nepřátel fasády – řas a plísní. Vlhkost a špína to mají také mimořádně ztížené, nová generace silikonových omítek má zvýšenou odolnost proti zašpinění a je samočisticí – špína je jednoduše smyta vodou. Zvýšená je také odolnost proti mechanickému namáhání a vzniku trhlin.
U všech čtyř uvedených omítek se v současné době pohybuje cena kolem tisícovky za 25 kg balení. Tyto fasádní omítky se však prodávají již namíchané a připravené k použití, není nutné je dále ředit a míchat.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Novinky v omítkových směsích

Uložit

Novinky v omítkových směsích