Nátěry dřevěných podlah

 

Dřevěné podlahy lze natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto nátěrů má svá pro i proti a při výběru mezi nimi je nutné zohlednit především to, jakému opotřebení bude podlaha vystavena.

Oleje budou vyhovovat především příznivcům nekompromisně přírodního pojetí dřevěných podlah. Dřevo v kombinaci s olejem představuje nejpřirozenější souznění obou materiálů a způsob ošetření, které je účinné, vyladí vzhled prken či palubek k dokonalosti a zároveň vás nenutí k soužití s jakoukoli chemií.

Brousit netřeba

Je potřeba počítat s tím, že i čirý olej dřevo částečně ztmaví, takže nejde o ideální volbu v případě, že chcete zachovat co nejvěrnější odstín světlejších dřev. Pokud naopak uvítáte možnost dřevo do jisté míry natónovat, můžete vyzkoušet probarvené oleje.
Ošetření olejem zabrání vysychání a praskání dřeva a poskytne také impregnační nátěr, který bez problémů odolá vytírání mokrým hadrem. Ovšem pozor na složení čisticích prostředků. Musí se pracovat pouze s takovými, které tolik neodmašťují (Bona, OnlyEco, Timberman).
Nevýhodou může být nutnost pravidelné obnovy nátěru, výrazně častější než například u podlahových laků. Podle míry provozu v interiéru a následného opotřebení podlahy se doporučuje opětovné olejování alespoň jednou ročně, případně jednou za dva roky. Před obnovou olejové vrstvy však není nutné podlahy brousit, postačí jen na dobře vyčištěné a suché dřevo rovnou nanést nový nátěr.

Pro sametový lesk

Další variantou nátěru dřevěných podlah je speciální vosk, který se nanáší štětcem nebo špachtlí, případně si lze objednat i strojové voskování.
Povrchy dřeva opatřené voskovou vrstvou odpuzují vodu, lépe odolávají špíně i opotřebení a v případě použití výrobků na bázi vody vám také zaručí nerušené ekologické souznění obou přírodních materiálů. Právě tyto typy podlahových vosků se více vsakují do dřeva a propůjčují mu sametový lesk, zatímco vosky na bázi rozpouštědel vytvoří o něco silnější a lesklejší ochranný film na povrchu dřeva a lépe se tak hodí na podlahy v místech, kde je intenzivnější pohyb.
Renovace navoskovaných ploch je oproti olejování o něco pracnější v tom, že vyžaduje lehké broušení povrchu, aby se staré zbytky odstranily a nový vosk snadněji pronikl do struktury dřeva.

Odolný a bezúdržbový

Tradičním a prověřeným způsobem povrchové úpravy dřevěných podlah včetně parket je lakování. Lak velmi účinně chrání svrchní nášlapnou vrstvu uzavřenou vrstvou nátěru a zabraňuje tak přístupu jakýchkoli nečistot do struktury dřeva.
I sebeodolnější lak se však časem opotřebovává v důsledku poškrábání zrnky prachu i sérií drobných poškození při pohybu lidí, zvířat či manipulaci s nábytkem, takže vedle prodlužování životnosti lakovaného povrchu běžnou údržbou a čištěním vás čas od času čeká i poměrně pracná kompletní obnova nátěru.
Vedle tradičních rozpouštědlových laků jsou na trhu poměrně široce zastoupené i více ekologické vodou ředitelné výrobky. V rámci těchto dvou základních typů pak lze vybírat jednotlivé produkty s ohledem na předpokládané provozní zatížení podlahové plochy.
Chcete-li kresbu dřeva spíše zvýraznit, doporučují odborníci rozpouštědlové laky. I u bezbarvých laků je přitom potřeba počítat s lehkým ztmavením či spíše zažloutnutím zvláště u světlejších dřev. K dostání jsou laky jednosložkové pro menší zátěž a vysoce houževnaté dvousložkové pro extrémně zatížené plochy, což je spíše případ veřejných prostor. Na výběr jsou v matu, polomatu a ve vysokém lesku. Na matných a či polomatných lacích jsou případná poškození méně patrná než na lesklých variantách. Kromě bezbarvých existují i laky lazurovací či krycí.

Vodou ředitelné laky nepatrně tlumí barvu dřeva a dodávají mu tak přírodní vzhled. V případě požadavku na sametovější a „teplejší“ vzhled podlahy lze pod tyto nátěry použít rozpouštědlový základní lak, který dřevo probarví a finální vrstvu pak dokončit laky vodou ředitelnými. K dostání jsou opět laky jednosložkové pro menší zátěž a dvousložkové pro extrémní zátěž. Kromě matu, polomatu a lesku je v nabídce vodou ředitelných produktů i ultramatná varianta, s níž docílíte podobného vhledu jako s olejovými nátěry.
Ze všech variant povrchové úpravy dřevěných podlah klade nejmenší nároky na údržbu právě lak. Kromě běžného zametání a vysávání se doporučuje i vytírání vlažnou vodou s použitím neagresivních čističů, například na bázi neutrálního mýdla. Vyplatí se rovněž občasné používání speciální politury na lakované podlahy, která „zatáhne“ jemné prasklinky na povrchu laku a oživí jeho vzhled.
I přes značnou odolnost laků samozřejmě může dojít k dílčímu poškození či postupnému opotřebení některých exponovaných míst. Lakovaný povrch však nelze uspokojivě renovovat po částech, vždy je nutné obrousit a znovu natřít celou místnost. To lze u podlahových laků považovat za nevýhodu, kterou však do jisté míry vyvažuje vyšší trvanlivost těchto nátěrových hmot oproti olejům či voskům.

Podlahové oleje

Obecně se na podlahy používají speciální oleje na dřevo upravené tzv. modifikací ve prospěch jejich lepšího vytvrzování a odolnosti vůči vodě a jiným kapalinám. Základem je přírodní produkt lisovaný ze semen rostlin a případně obohacený vosky. Oleje s vyšším obsahem vosku jsou po zaschnutí tvrdší. Existují i vodou ředitelné produkty, použít lze i nemodifikované oleje, které však déle zasychají.

Včelí vosk

Nátěry na bázi včelího vosku lze použít nejen na dřevěné podlahy, ale třeba i na keramickou dlažbu. Výsledný povrch získá po vyleštění typický lesk a je odolný proti vodě. Vosk obsahuje příměsi olejů, pryskyřic, sušidel či lihu. V prvních dvou týdnech po nanesení se doporučuje pouze čištění teplou vodou, později lze používat i neutrální mýdlo.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nátěry dřevěných podlah