Nastřelovací pistole

Rubrika: Dílna

Připevňování a spojování pomocí sponek nebo hřebíků, aniž byste se dotkli kladiva – zkuste to s nastřelovací pistolí.

Určitě jste se setkali s výrazy jako sponkovačka nebo hřebíkovačka, souhrnně se těmto nástrojům a strojům říká nastřelovací pistole. Některé dokážou nastřelovat pouze sponky, jiné zas hřebíky, nejoblíbenější mezi kutily jsou univerzální modely, které si poradí s obojím spojovacím materiálem. V této souvislosti však musíme podotknout, že není hřebík jako hřebík.
Většina nastřelovacích pistolí funguje na principu stlačení pružiny, která po uvolnění narazí do úderníku a ten předá energii ocelové sponce či hřebíku, jenž velkou rychlostí zajede do materiálu. Jednotlivé konstrukce se liší třeba v tom, jak ke stlačení pružiny dochází.

Mechanická sponkovačka na sponky i hřebíčky potřebuje pouze lidskou sílu (Stanley)

Lidská síla

Nejdostupnější jsou ruční mechanické nástroje připomínající kancelářskou sešívačku. Dokonce i sponky, s nimiž pracují, jsou podobné těm do sešívaček – často jsou širší než kratší, aby se ručně vůbec do materiálu daly zarazit. Ruční sponkovačky fungují na dvou různých principech. Ty nejprimitivnější opravdu jako sešívačka, sponka se do materiálu zarazí klepnutím do materiálu, proto se jim říká také sponkovací kladivo.
Propracovanější sponkovačky už mají pružinový mechanismus, který stlačujete ručně pákou. Princip je tedy podobný jako u strojních sponkovaček s tím omezením, že lze nastřelovat pouze sponky o délce do zhruba 14 mm a z tenkého drátu o průřezu běžně 0,50 × 1,25 mm.
Nejčastěji je využijete při čalounických pracích, dále pro přichycení izolačních fólií, papíru, kartonu a koberců ke dřevu. Obsluha ruční sponkovačky je jednoduchá, ale práce s ní při větším počtu sponek je poměrně pomalá a únavná.

Elektrická nastřelovací pistole je ideální
pro náročnější kutily (Metabo)

Elektřina

Nahradit lidskou sílu při stlačování pružiny je možné třeba pomocí elektřiny, ať už ze sítě 230 V, nebo z akumulátorů. Modely do elektrické sítě jsou určeny především pro kutily a pro práce menšího rozsahu. Jejich nevýhodou je závislost na elektrické zásuvce a poměrně malá „kadence“ – počet úderů za určitý čas je dán mechanismem poháněným elektromotorem.
Většinu těchto nectností se podařilo zmírnit či zcela eliminovat u moderních akumulátorových strojů, které v některých ohledech konkurují i nastřelovacím pistolím na stlačený plyn – ty jsou stále považovány za standard. Navíc netrpí nectnostmi plynových pistolí. V zimě vám v bombičce nezamrzne plyn, nemusíte kupovat plynové bombičky. Ve srovnání se vzduchovými nástroji pro změnu odpadá nutnost být připojený ke zdroji stlačeného vzduchu.
Zatímco elektrické sponkovačky na 230 V jsou určeny pro sponky a kolářské hřebíčky o maximální délce asi 30 mm, akumulátorové stroje jsou určeny i pro náročné profesionální práce, a tak některé z nich zvládnou i velké hřebíky o průměru 2,8 mm a délce 90 mm.

Nezávislost na elektrické zásuvce (při prá-
ci) i zdroji stlačeného plynu nabízejí akumulátorové pistole (DeWalt)

Plyn

Nastřelovací pistole mohou být poháněné také stlačeným plynem. V dílnách se používají pneumatické pistole, na stavbách také pistole na plyn stlačený v bombičkách. Podobně jako u akumulátorových sponkovaček dovolují ty plynové lepší manipulaci bez přívodní hadice (analogie s elektrickým kabelem).
Plynové a vzduchové pistole v současné době zahrnují nejširší nabídku na trhu, pořídíte malé hobby modely na sponky i velké profesionální hřebíkovačky na hřeby o délce 160 mm. Podle nastřelovaného materiálu se liší i systém zásobování – sponkovačky mají výhradně lištový zásobník, hřebíkovačky mohou mít i bubnový.
Hřebíky se podle způsobu použití dělí na pokrývačské, kotevní, stavební, podlahářské či kolářské. Vzájemně jsou spojené papírem, plastem, drátkem nebo lepidlem, dříky mohou mít hladké či vroubkované, liší se také tvarem hlavy.

www.bostitch.cz, www.dewalt.cz, www.metabo.cz, www.stanleyworks.cz

 

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem a Shutterstock

Nastřelovací pistole

Nastřelovací pistole