Nádrže na vodu

Nádrže na vodu bývají zapotřebí z různých důvodů. Je dobré mít kde shromažďovat třeba dešťovku na zalévání. Existují i nádoby a nádrže na pitnou vodu a také nádrže odolné mrazu.

Existuje spousta dobrých důvodů, proč vytvářet zásoby užitkové či pitné vody. Někdy jednoduše není k dispozici vodovod a přečerpání vody ze studny do nádrže umožní alespoň jednoduchý rozvod vody samospádem. A vytvoříte-li funkční systém zachycování dešťovky, můžete významně ušetřit na nákladech za užitkovou vodu. I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou ekologické a prospěšné pro zahradu.

Sudy na dešťovku si můžete pořídit i designu, který bude pro zahradu či dvůr ozdobou (kvalitni-jimky.eu)

IBC kontejnery
Řeč je v tomto případě především o nadzemních nádržích a nádobách. Ty lze kromě velikosti vybírat i podle dalších kritérií. Zejména podle vhodnosti pro uchovávání pitné vody a také třeba podle toho, zda je taková nádrž či nádoba odolná vůči mrazu.

Řada zahrádkářů a chalupářů už například objevila skvělé možnosti využití IBC kontejnerů. To jsou plastové nádrže pro skladování a přepravu kapalných látek v chemickém, agrochemickém, kosmetickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Odolné nádrže opatřené výpustí a chráněné ocelovou konstrukcí seženete buď zcela nové, nebo vyčištěné a repasované. Například nový kontejner o objemu 1 000 litrů stojí kolem sedmi tisíc korun a lze ho bez obav použít i na pitnou vodu. Vymyté repasované IBC kontejnery lze sehnat už od tisícovky, ale ty jsou vhodné jen jako nádrže na užitkovou vodu. Nádoby se sice před opětovným prodejem chemicky čistí a vyplachují, ale prodejce negarantuje, jaká náplň byla v kontejneru původně. Na zálivkovou vodu lze takové nádoby sice používat jen na vlastní zodpovědnost, ale u profesionálně repasovaného IBC kontejneru by to neměl být problém. Pozor však na různé „garážové“ prodeje za podezřele nízké ceny.

Hoboky díky jejich menším rozměrům snadněji umístíte třeba na verandu nebo pod přístřešky

Rizikům lze zcela předejít pořízením nového kontejneru nebo alespoň nové plastové nádoby do původní konstrukce. Kontejner tak vyjde zhruba na polovinu ceny nového. Při nákupu se zajímejte rovněž o řešení výpusti. Zpravidla je potřeba dokoupit jednoduchou redukci, která umožňuje nasazení standardního kohoutu či hadice.

Velký zahradní sud s víkem je ideální na přechovávání zálivkové dešťové vody

Sudy a kanystry
Jako zásobníky na dešťovku jsou praktické i zahradní sudy, obvykle prodávané v objemu 500 a 1 000 litrů. Menší sudy lze umístit i na podstavec, který si můžete koupit nebo postavit. Sudy bývají vybaveny přípravou na kohout nebo přímo kohoutem, snadno pak můžete napustit konev nebo využít sud třeba jako provizorní umývárnu na zahradě.
Na vodu se často používají i tzv. hoboky, což jsou menší sudy s víkem jištěným bezpečnostní sponou. Mohou mít objem 30 až 220 litrů a k jejich výhodám patří nízká hmotnost a poměrně velká odolnost.

Konstrukce chrání plastovou nádrž IBC kontejneru před poškozením a usnadňuje jeho transport

Z plastu se pak vyrábějí i konve a kanystry v řadě objemů a variant. Na pitnou vodu v objektech bez vodovodu, ale i na mytí jsou dobré kanystry s výpustí. Pro pohotovostní zásobu pitné i užitkové vody v interiéru lze využít rovněž plastové nádrže na víno, které mají výpusť i potravinářský atest. Prodávají se od objemu 60 litrů a ceny kolem tisíce korun a k jejich výhodám patří i snadné přenášení díky uchu, upevněnému ze stran nádoby.

Za dekorativní nádrž z plastu imitujícího terakotu zaplatíte kolem čtyř tisíc (Trentino 275 litrů)

Dobré rady
-Z venkovních nádrží bez izolace je třeba na zimu vyčerpat vodu, jinak by mohly popraskat.
-Odolnost proti popraskání zajistí u IBC kontejnerů kovová konstrukce. K dostání jsou i izolované nádrže na vodu, použitelné například v interiérech, které mohou v zimě promrznout. Řešením je i obestavění nádrže konstrukcí s tepelnou izolací z minerální vlny.

K IBC kontejneru si pořiďte i redukci na výpusť, snadno pak nasadíte třeba zahradní hadici

Vaky na vodu
Na dopravu vody mohou dobře posloužit i skládací kanystry či vaky. Jde vlastně o pevné plastové pytle s uchem a výpustí, které lze bezpečně napustit vodou, ale zároveň nezabírají moc místa, pokud je přepravujete prázdné. Variantou vaků na vodu jsou i závěsné zahradní sprchy, které však používají černě zbarvený vak. Ten pomůže rychlému prohřátí vody na slunci.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

 

Nádrže na vodu