Mít vlastní skleník!

Rubrika: Zahrada

Čím dříve skleník postavíte, tím dříve v něm můžete začít pěstovat. Ideální pro stavbu je tedy babí léto nebo podzim, kdy budete mít dost času na smontování konstrukce i přípravu pěstební plochy. Když se však pro něj rozhodnete kdykoliv jindy, nic se neděje.

Polykarbonátový skleník s kvalitní profilovanou pozinkovanou konstrukcí

Skleník patří mezi zahradní stavby, který má konstrukci z kovu či tvrzeného plastu a průsvitné výplně. Zatímco dříve byly výplně výhradně ze skleněných tabulí, které také daly skleníkům jméno, dnes se místo skla častěji používá komůrkový polykarbonát. Co se také zásadně změnilo, je samotná stavba. Není už otázkou konstrukce podle vlastního plánu, stačí si vybrat hotovou stavebnici a během víkendu ji na zahradě smontovat. Před nákupem je však dobré si leccos ujasnit.

Jak velký skleník vybrat?

Příliš malý skleník je špatně obsluhuje, příliš velký bude zabírat místo v zahradě a také je zbytečně drahý. Pro předpěstování sadby stačí plocha do 8 m2, pro pěstování teplomilné zeleniny nebo přezimování subtropických rostlin je vhodné zvolit model od 8 do 12 m2.

Skleník se skleněnými výplněmi s ocelovou konstrukcí

Kam s ním?

Snažte se skleník umístit na slunné stanoviště, protože světlo je důležité pro správný růst a dobrý stav rostlin. Pro zachycení co nejvíce slunečního světla je dobré skleník postavit podélnou stranou k jihu. Bude-li skleník využíván v létě, postavíme jeho vchod k severu, tím snížíme nároky na odvětrávání. Kompromisem je skleník bokem obrácený k jihu, na jehož severní straně je více větracích otvorů.

A co vítr a skleník?

V žádném případě nestavte skleník na větrném otevřeném místě. Skleníky obvykle odolají větru do rychlosti 75 km/h, některé speciální typy až do rychlosti 105 km/h. Při poškození silnějším větrem je nutné situaci řešit jako pojistnou událost.

Ani tento skleníček s polykarbonátovými stěnami nepotřebuje podezdívku

Jakou zvolit konstrukci?

Ideálním materiálem je hliník. Je sice dražší, ale je dostatečně nosný, trvanlivý a bezúdržbový. Levnější je žárově pozinkovaný plech a klasický pozinkovaný plech. Ten se vyplatí hned po sestavení natřít, protože v místech střihu a někdy i ohybu bývá narušena vrstva zinku a může dojít k předčasné korozi. Nabízejí se i skleníky s konstrukcí z tvrzeného plastu, který je taktéž bezúdržbový, ale opět patří k dražším výrobkům.

Proč polykarbonát?

Je lehký, má výborné tepelně izolační vlastnosti, dobře propouští a rozptyluje sluneční světlo a je téměř nerozbitný. Zatímco sklo může během většího krupobití popraskat, polykarbonátové desky lze prorazit pouze ostrým předmětem, jako je nůž. I tak je dobré si vybrat typ s co nejsilnějšími deskami – budou lépe izolovat.

Za teplého počasí je nutné skleník denně větrat

Je nutné budovat základy?

U většiny na trhu nabízených skleníků není třeba budovat základy nebo podezdívku, pokud koupíte skleník s originální základnou. V opačném případě je podezdívka nutná. Při stavbě nezapomeňte, že základy by měly dosahovat do nezámrzné hloubky, tj. do 80 cm.

Je potřeba věnovat pozornost dveřím?

Nezapomeňte, že budete čas od času vyměňovat zeminu, dveře by tedy měly být dost široké, abyste do skleníku projeli s kolečkem.

Vydlážděná ulička mezi záhony patří ke komfortu při práci, ale není nezbytná

Jak je to s větráním?

Za slunečného počasí je nutné skleník denně větrat, protože teplota v uzavřeném prostoru se rychle zvyšuje a příliš velké horko by mohlo rostliny poškodit. Na každé dva metry čtvereční by mělo připadat jedno ventilační okno. Práci s větráním si můžete ulehčit namontováním automatických otevíračů oken. Pro letní měsíce je dobré skleník vybavit stínicími sítěmi.

Nechce se vám denně zalévat?

Pokud se nemůžete rostlinám ve skleníku věnovat denně, je dobré nainstalovat automatické zavlažování. Řada firem zavlažovací systém zavede do vašeho skleníku na klíč.

www.guttashop.cz, www.lanitplast.cz, www.volya.cz


Dodržujte čistotu!

Po skončení sezóny udělejte ve skleníku generální úklid, během kterého všechno vyneste ven, zameťte podlahu, umyjte rámy a stěny. Nepotřebné věci vyhoďte, zbylé vyčistěte k opětovnému použití a pak uskladněte.


Dobrá rada

Rozhodnutí stavebního úřadu ani územní souhlas nepotřebujete pro skleník bez podsklepení do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky umístěný nejméně 2 metry od hranice pozemku. Stačí, když ho na stavební úřad ohlásíte. Souhlas sousedů sice není povinný, je ale dobré jej v písemné podobě mít.

Text: Martina Lžičařová

Foto: Martina Lžičařová, Shutterstock a archiv firem

 

Mít vlastní skleník!