Kožešiny v interiéru

Ať už leží jen tak ledabyle na pohovce, nebo u rozehřátého krbu, kožešiny jsou jednoznačně nejpraktičtějším a nejluxusnějším doplňkem našich příbytků.

Kůže živočichů se srstí je nejstarší a zároveň nejpraktičtější interiérový prvek v historii. Už v době kamenné věděli, že kožešina spasí před zimou a může tak zachránit i holý život. Dnes si uvědomujeme i další aspekty a vidíme tak chlupaté předložky, potahy nebo přikrývky jako efektní doplňky našich domovů.

Kožešiny rozzáří každý nábytek

S kůží na trh

Při výběru nebude těžké poznat, jakou kožešinu právě držíte v ruce. Laik sice srst nepřiřadí na první pohled či ohmat, ale nabízené produkty se vždy jmenují podle zvířete, ze kterého pocházejí. Názvy neklamou i v případě, že se jedná o kožešinu umělou, ty potom nesou informaci o tom, jaké chlupy imitují.

Jestli vám kožešiny ze zvířat nejsou po chuti, ale přesto po měkoučké předložce toužíte, zvolte syntetický materiál. Takové chlupatiny jsou mnohdy k nerozeznání od těch pravých, zahřejí a cenově jsou mnohem výhodnější. Vyrábějí se i v hypoalergenních variantách, což je skvělé. Jejich minusem je určitě kratší životnost a bohužel také dost elektrizují, takže přitahují prach a mikroby. Jejich čistění však není náročné. Stačí je jednou za čas pořádně vyklepat a vyčesat kartáčem po směru vlákna nebo nečistoty opatrně stírat navlhčeným hadříkem.

Na pravou kůži ale voda v jakémkoliv množství nepatří! Pokud je třeba, použijte těkavé odmašťovadlo, jako například aceton nebo technický benzín. I když je čištění náročnější, pravé chlupy se vám odvděčí tím, že jsou na rozdíl od umělých léčivé. Ovčí rouno pomáhá při revmatických potížích a starší lidé ocení funkci beránčí kůže, která působí jako prevence proti proleženinám. Obecně kožešiny prohřejí bolavá záda a nastydlé ledviny.

Nejčastěji v interiéru narazíme na ovčí kožešiny, které jsou buď přírodní, tedy světlé, nebo do hněda dobarvované. Pokud budete investovat do té z pravých chlupů, je nutné vyznat se v typech, které obchody nabízejí. Můžete vybírat mezi mongolskou ovčí kožešinou, tibetskou nebo z islandské ovce. Všechny zmíněné jsou vysoce kvalitní, což se odráží i na jejich ceně. Za jednu předložku zaplatíte okolo pěti tisíc korun a je možné, že vám ji nakonec bude líto pokládat na zem.

Mongolský a tibetský typ se vyznačuje kudrnatým jemným chlupem, naproti tomu kožešina z islandské ovce zaujme dlouhým a hladkým. Délka takového chlupu bývá okolo 20 cm a je díky němu perfektním designovým prvkem.

Povlaky na polštáře z jemné kožešinky. 498 Kč (cell-bes)

Kam v interiéru s kožešinou

Hebké kožešiny se hodí skoro do každého interiéru. Dokážou ho nejen rafinovaně zútulnit, ale také dodat kouzlo autentičnosti, například na chalupě a nejen na horách. Také mají tu výhodu, že s nimi lze zakrýt nedokonalosti na starém nábytku. Poškrábané židle dostanou nový kabát v podobě kožešinového potahu a rázem ožije celý prostor. I pro chlupatiny platí zlaté pravidlo, čeho je moc, toho je příliš a nevyplatí se kousky překombinovat. V bílém minimalisticky působícím pokoji se bude vyjímat do šeda dobarvená ovčí kožešinka, kterou oceníte v zimě po ránu, kdy z vyhřáté postele nebudete muset šlápnout na studenou zem. Kožešina před krbem je romantickou klasikou, která nikdy nevyjde z módy. Ať už se rozhodnete pro umělou, či pravou, můžete si být jisti, že koupě nebudete litovat.

Text: Karolína Waberová
Foto: archiv firem a Shutterstock

Kožešiny v interiéru

Uložit

Kožešiny v interiéru