Jaký sporák vybrat?

Kuchyňský sporák nám slouží k vaření, pečení a některé typy i k vytápění. Základním hlediskem při jeho výběru bude, jaké budeme používat topné médium, jaká velikost sporáku nám vyhovuje a jaké funkce od něj požadujeme.

Sporák na pevná paliva, na zemní plyn, propan-butan v lahvích, elektřinu, nebo kombinaci plynu a elektřiny? Záleží především na tom, jaký zdroj energie máme k dispozici.
Nejuniverzálnější je sporák na pevná paliva, ten bude fungovat kdekoliv, i v lesním srubu bez elektřiny. V obcích a elektrifikovaných chatových osadách není problém pořídit si elektrický sporák. Horší je to s plynovým – zemní plyn není přiveden do všech míst. Pokud přesto dáváte při přípravě pokrmů přednost přímému plameni, máte dvě možnosti: buď musíte mít u domu nádrž na zkapalněný plyn, kterým topíte, nebo si koupíte sporák na propan-butan v lahvích. Díky nezávislosti propan-butanu na rozvodných sítích lze tento zdroj energie použít prakticky kdekoliv, kam jste schopni dopravit kovovou lahev s deseti kilogramy zkapalněného plynu.

Malý, nebo velký?

Běžný sporák o šířce 60 cm je vybaven čtyřmi plotýnkami a troubou. Potřebujeme-li šetřit místem, jsou k dispozici spotřebiče o šířce 50 cm, ty mají čtyři, někdy jen tři plotýnky, a troubu. Máme-li velkou rodinu, rádi vaříme a neschází nám prostor, můžeme do kuchyně postavit sporák široký 90 až 120 cm, s pěti či šesti varnými zónami (které mohou být i kombinované – plyn, elektřina, plocha na grilování) a se dvěma troubami. Obvyklá hloubka sporáků je 60 cm a výška 85 cm. V případě potřeby ji zvětšíme postavením spotřebiče na vyzděný stupínek.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Moderní teplo:

Nejlepší způsoby vytápění domu

Jak temperovat dům

Ohřev vody v rekreační domácnosti

________________________________________________________________________

Co stojí za pozornost

Nezanedbatelným kritériem při výběru sporáku je to, co všechno umí, jeho chytré funkce a zajímavá konstrukční řešení. Řešit budeme velikost trouby, její vybavení, funkce, ochranu před horkem a čištění. Objem trub se pohybuje většinou od 40 do 70 litrů. Praktická je možnost pečení až na čtyřech plechách a jejich umístění v různých výškách. Některé trouby mají oblý tvar inspirovaný tradičními klenutými pecemi na dřevo, který umožňuje optimální pohyb horkého vzduchu pro rovnoměrné pečení. Díky tomu bude jídlo šťavnaté uvnitř a křupavé zvenčí.
Vedle klasického pečení (tak zvaný spodní a horní ohřev) a grilování mohou některé trouby navíc péct horkým vzduchem (to zajišťuje tzv. kruhové těleso a ventilátor) nebo v páře. Jednotlivé funkce sporáky různě kombinují – záleží na tom, co nejvíc využijeme. Praktické je trojité zasklení dvířek trouby, které zajistí, že se o ně nespálíme. Čištění vnitřku trouby usnadní odnímatelné pojezdy pro plechy a kvalitní hladký povrch stěn. Při funkci AquaClean horká pára změkčí připečené nečistoty, které se lehce setřou. Elektrické sporáky mohou mít dva typy samočisticích zařízení trouby: katalytické a pyrolytické. Katalytická vložka absorbuje usazený tuk, který se během pečení vypálí. Při pyrolýze se trouba zahřeje až na 500 ºC a spálí veškerý tuk na popel, který lze snadno vytřít.
Ovládání varných zón a trouby u elektrických a plynových sporáků zajišťují otočné knoflíky, zasouvatelné otočné knoflíky nebo dotyk na displeji. Na něm mohou být znázorněny i probíhající funkce. Knoflíky a displej jsou buď na čelním panelu, nebo na horní desce vedle varných zón. Ve spodní části spotřebiče je odkládací prostor pro pekáče, rošty nebo pro palivo.

Sporáky na pevná paliva

Využijeme je nejen na vaření a pečení pokrmů, ale také na vytápění místnosti, v níž vytvoří příjemnou tepelnou pohodu. Prosklená dvířka umožní sledovat plameny. Pokud je topeniště sporáku rozděleno na dvě části, nabízí dvě možnosti provozu: letní – topení na horním roštu (vhodné pro vaření a pečení) a zimní – topení na spodním otočném roštu (vhodné pro vytápění, vaření a pečení).
Tyto sporáky jsou konstruovány především na spalování palivového dřeva, hnědého uhlí a dřevěných briket. Vyrábějí se v pravém nebo levém provedení, některé také s teplovodním ohřívačem vody. Mívají variabilní napojení na komín: zezadu, z boku nebo shora. Plotna může být litinová, ocelová broušená, ale také sklokeramická.

Plynové sporáky

Jejich hlavní předností je varná deska s hořáky umožňujícími okamžitou regulaci plamene. Zapalování je elektrické. Naopak u trouby je horší regulace teploty, nerovnoměrné rozložení tepla v troubě a omezený ohřev (zpravidla pouze spodní, někdy i horní a gril). Hořáky mají bezpečnostní pojistky (Stop Gas) pro automatické zastavení přívodu plynu při náhodném zhasnutí plamene hořáku. Mřížky hořáků můžeme mýt i v myčce nádobí.

Elektrické sporáky

Moderní elektrické sporáky mají varnou plochu ze sklokeramické desky, která se velmi snadno udržuje čistá. Má většinou čtyři různě velké varné zóny (jedna může být oválná), některé mohou být dvouokruhové (pro dvě velikosti nádoby). Plotýnky označené jako Hi-light se rychle zahřívají. Na desce je indikátor zbytkového tepla pro varné zóny.
Ještě větší výhody má indukční ohřev. Při něm se sklokeramická deska zahřívá jen pod dnem nádoby, ohřev je rychlý, po odebrání hrnce je plocha téměř studená.

Kombinované sporáky

Tyto sporáky kombinují výhody vaření nad přímým plamenem umožňující okamžitou regulaci teploty s bohatou nabídkou funkcí a rovnoměrnou teplotou v elektrické troubě. Na vaření tedy můžeme využívat zemní plyn nebo propan-butan a na pečení elektřinu.

Dobrá rada

Třída energetické účinnosti udává energetickou náročnost spotřebiče. Tento údaj naleznete na energetickém štítku u produktu. Vybírejte sporáky z energetické třídy A nebo A+, aby vaše spotřeba byla co nejmenší. Také většina zde představovaných spotřebičů je v těchto třídách.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Uložit

Jaký sporák vybrat?