Jak natírat kovové a plechové povrchy

U nátěrů kovových konstrukcí či plechových střech a jiných ploch je důležité nanášet barvu tak, aby na poměrně nepřilnavém kovovém povrchu vydržela co nejdéle.

Natírání kovů bývalo vždycky tak trochu prověrkou kutilské zručnosti a poměrně pracnou záležitostí. Vyžadovalo zpravidla ruční očištění povrchu kovu od povlaku koroze či obroušení starého nátěru, odmaštění, jednu či více vrstev základové barvy a nakonec finální nátěr. A pořád to byla tak trochu sázka do loterie.
Řekněme si na rovinu, že se současnou nabídkou speciálních barev na kov včetně nátěrů nevyžadující složité úpravy povrchu je natírání kovových a plechových povrchů hračkou. I tak je však dobré přípravu podkladu nepodceňovat a u speciálních barev pečlivě prostudovat a dodržet postup doporučený výrobcem.

Topná tělesa natírejte speciálními
barvami, které nežloutnou a odolávají
teplu

Omýt a odmastit

Barvy na kovy sice práci ulehčí, ale dát si trochu námahy s úpravou podkladu má určitě smysl i v případě, že používáte barvu podle výrobce i na zkorodovaný povrch. Podpoříte tím přilnavost, trvanlivost a koneckonců i dokonalý vzhled nátěru, na němž by se jinak projevily například ponechané zbytky původních barev či nedostatečně odstraněná vrstvička povrchové koroze.
Původní vrstvu nátěru není nutné odstraňovat vždy, ale snažte se ho očistit, pokud je poškozený a nedostatečně přilnutý. V takovém případě je třeba brousit na čistý kov. A pak už postupujte v souladu s doporučením výrobců jednotlivých nátěrových hmot.
V každém případě je nutné počítat s tím, že ani s barvami, u nichž výrobci slibují dokonalé spojení s kovovým podkladem, nemusí být bez problémů zejména natírání plechových střech a oplechování, okapových systémů či jiných konstrukčních prvků z pozinkovaného plechu. Důvodem je špatná přilnavost většiny barev k čerstvému nezoxidovanému zinku, případně i k zinku zoxidovanému. Komplikací je rozdílné složení zinkového povlaku. Zejména vyšší obsah chromu v zinku snižuje přilnavost nátěrů.

Ocelové konstrukce vystavené působení
povětrnostních podmínek vyžadují
obnovu nátěru poměrně často

Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech se často upravuje reaktivní barvou, na kterou se nanáší ještě základní barva a vrchní email. Výbornou přilnavost, dlouhodobou životnost a ochrannou účinnost nátěru na žárově zinkované oceli, novém i zoxidovaném pozinkovaném plechu, lehkých kovech i oceli má i antikorozní základní nátěr (např. Balakryl Antikor). Výrobce nátěrových hmot Balakryl v každém případě doporučuje důkladné očištění povrchu, kterého docílíte omytím horkou vodou s přídavkem saponátů a následným opláchnutím čistou vodou. Při obnově nátěrů se může starý nátěr ponechat, pokud se neodlupuje. Pouze se odmastí, případně zdrsní a natře vrchní barvou. Jestliže se starý nátěr odlupuje, odstraní se a postupuje se jako u nátěru dosud nenatřeného.
Pro vrchní nátěry, tedy konečné povrchové vrstvy, vybírejte pružnější nátěry se schopností přizpůsobit se rozměrovým změnám plechu způsobených změnami teploty. Tato kritéria však splňuje většina speciálních barev na kovy i univerzální akrylátové barvy použitelné i na nátěry plechů či kovů.
Vedle pozinku je občas nutné natírat i hliníkové plechy nebo konstrukce z hliníku, jehož povrch je pro většinu barev rovněž poměrně obtížně přilnavý. Je dobré připomenout, že hliník se bez nátěru obejde. Ale potřebujete-li například barevně sjednotit střechu, okenní rám nebo venkovní nábytek, vyzkoušejte buď barvy na kovy včetně hliníku (např. Hostagrund Zinex 2v1, Eternal mat akrylátový, Colorlak Akrylcol Mat i Lesk), případně antikorozní základní barvy.

Ocelové konstrukce vystavené působení
povětrnostních podmínek vyžadují
obnovu nátěru poměrně často

Pozor na radiátory

Nátěry topných těles mohou představovat trochu zapeklitý problém. Oproti jiným kovovým povrchům je vrstva barvy na radiátoru, ale i na teplovodních trubkách vystavena opakovanému zahřívání. A musí splňovat i požadavek stálobarevnosti, tedy nežloutnout, což je u některých barev v kombinaci se střídáním teplot problém.
Radiátory tedy natírejte jen barvami, které jsou k tomu určeny. A před natíráním důkladně připravte povrch, i když je to zvláště u starších členitých topných těles poměrně obtížné.
Staré nátěry je nutné odmastit a přebrousit. Rez odstraňte drátěným kartáčem a brusným plátnem. Odlupující se staré barvy očistěte až na kov. Radiátory je nutné natírat vychladlé.
Nátěrové hmoty se na topná tělesa nejlépe nanášejí štětcem zárohákem nebo stříkáním. Pokud obrousíte starý nátěr až na samotný kov, natřete taková místa nejprve antikorozní základovou barvou (například Colorlak Synorex Extra S2003). Pro natření povrchu použijte buď odolnou a rychle schnoucí syntetiku (například Colorlak Profi Radiator S2222, Colorlak Aquacol Radiator V 2077, Axapur Primer) či jiné barvy na radiátory či teplovodní armatury odolné proti teplotě až 100 °C nebo i více.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jak natírat kovové a plechové povrchy

Jak natírat kovové a plechové povrchy