I pojištění rekreačních nemovitostí má nové trendy

Jako národ chatařů a chalupářů myslíme na zabezpečení našich víkendových domovů. Nově k jejich ochraně přispívá i pojištění proti přírodním živlům s návaznou službou včasného varování.

S ohledem na zimní měsíce můžete k základnímu pojištění přidat například pojištění plotu proti poškození zvěří, hodit se bude i pojištění bazénu. Stejně tak se vyplatí pojistit zahradu nebo skleník. Nově v sobě pojistky zahrnují například služby deratizace a dezinfekce. Pro minimalizaci škod pojišťovny nabízejí například meteorologický servis.

Pozor na terminologii

Je totiž rozdíl mezi pojištěním domu a pojištěním domácnosti. Pojištění domu se vztahuje na okna, dveře, podlahy nebo střechu, naproti tomu pojištění domácnosti se sjednává ideálně pro veškeré vybavení domácnosti, přičemž cenné mohou být včetně elektroniky také knihy či oblečení. Pojištění se může vztahovat rovněž na garáž, dílnu, bazén, skleník nebo zahradu. V rámci tohoto pojištění nabízí například pojišťovna UNIQA nově pojistné plnění i pro věci uložené na balkoně.

Pojištění rekreační nemovitosti a domácnosti

Pojistit lze jakoukoliv nemovitost, roubenku na horách, bývalou zemědělskou usedlost, slaměnou chatu či stále oblíbenější hausbóty, karavany nebo mobilheimy. Důležitými informacemi pro pojištění jsou například materiály, z nichž je rekreační objekt postaven, jeho stáří, doba zásadnější rekonstrukce, obydlená a užitková plocha nemovitosti i to, zda se na pozemku nacházejí nějaké další stavby. Velmi důležitým údajem je povodňová zóna, která se určuje dle adresy nemovitosti.
„Při pojištění rekreační domácnosti pojišťuji to, co mám v domě. Převážně nábytek, elektroniku, vybavení a osobní věci. Na chatě a chalupě máme také nemálo zahradního vybavení, nářadí, sekačku, traktůrek a cirkulárku atd. Tyto věci většinou nemáme uskladněny doma, ale v nebytových prostorách nebo jiných stavbách na pozemku. Když zamlčíte informaci o tom, že máte ve stodole zahradní traktůrek za 150 tisíc, můžete být po jeho odcizení nemile překvapeni neplněním pojišťovny,“ připomíná Lubomír Piko z profesní asociace EFPA.

Pojištění kůlny, stodoly či dílny

Rozhodně byste si měli ověřit, zda právě vaše smlouva s nimi počítá. Mohlo by se totiž stát, že vloupání do zahradní stavby zajištěné nevyhovujícím starým zámkem bez potřebné certifikace pojišťovna odmítne uznat. „Visací zámky a cylindrické vložky podléhají bezpečnostní akreditaci. Pozor si dejte také na to, jaké předměty do těchto prostor ukládáte a zda se na ně vaše pojistka vztahuje,“ říká Kateřina Brázdová ze společnosti TOKOZ.

Proti nepřízni počasí

Požár či úder blesku bývají zahrnuty už v pojištění domu. Přijít může i silný vítr, bouřka nebo přívalové deště, které představují nebezpečí zejména v záplavové oblasti. Na častější výkyvy počasí reaguje například servis MeteoUNIQA. Do něho se už registrovalo sedmdesát tisíc zákazníků majetkového pojištění, kteří tak dostávají během roku varovné SMS zprávy s informací o blížícím se extrémním výkyvu počasí s přesností pro jejich konkrétní PSČ.
„Servis dokáže s předstihem informovat o blížících se vichřicích s rychlostí větru nad 100 km/h, bouřkách spojených se silným deštěm nebo krupobitím, intenzivních přívalových deštích od 30 mm, novém sněžení nad 5 cm a o namrzajícím dešti,“ vyjmenovává mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová s tím, že zprávy mohou dorazit s předstihem jednoho dne, několika hodin, ale i jen desítek minut.

Škody na zdraví i majetku

Při prořezu stromu jeho část spadne na sousední pozemek, při sekání trávy odlétne od sekačky kamínek a poškodí sousedovo auto, během pálení větví přeskočí plamen na sousední stodolu. V pojišťovací terminologii se jedná o škodu třetí osobě v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti, kdy povinnost náhrady škody jde k vaší tíži. Když se rozhodnete nepojistit si vlastní majetek a něco se vám stane, může a někdy musí oprava počkat do doby, než na ni našetříte, způsobíte-li však závažnější újmu někomu jinému, ten bude chtít náhradu bezodkladně. Tyto případy kryje známá „pojistka na blbost“.

Rizikem může být i cesta

Jezdíte-li na chatu či chalupu autem, může se vám hodit tzv. telematická asistence, která v loňském roce pomohla sto dvaceti řidičům, kteří se ocitli v krizi. Nejčastější situace, k nimž si řidiči přivolali pomoc, ať už stiskem nouzového tlačítka na palubní desce, nebo přes mobilní aplikaci, byl defekt pneumatiky, porucha vozu, zabouchnuté dveře, ale i náhlá nevolnost.
Telematická asistence pomáhá také v případě odcizení vozu, hlásí servisní prohlídky nebo umí registrovat najeté kilometry a třídit je, což se promítá do ceny povinného ručení. „Nové technologie v tomto segmentu dnes významně přispívají k nižší rizikovosti, respektive ke zmírnění následků nehod. Kamery, tempomaty, navigace, sledování značek, jízdních pruhů a mnoho dalších systémů pomáhají a mají vliv na cenu pojištění,“ potvrzuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Smlouvu aktualizujte

Celkově pojištění domu kryje nejen krádež vloupáním, ale i řadu dalších možných škod. Podle Evy Svobodové je dobré pojistnou smlouvu aktualizovat nejméně jednou za čtyři roky a vždy při zásadnějším zásahu do stavby. I vybavení chaty či chalupy má jinou hodnotu v době, kdy si ji koupíte a zařídíte a po několika letech. Do aktualizace pojistné smlouvy je proto dobré zapracovat navýšení nebo pokles ceny vašeho vybavení.
Pokud je vaše chata či chalupa ze dřeva, můžete se setkat i s hlodavci nebo hmyzem. Pro tyto případy poskytují některé pojišťovny v rámci servisu také službu deratizace a dezinfekce.

Dobré rady

Každé pojištění má určité výhody i nevýhody. Když už se správně rozhodnete pojištění řešit, mělo by to být vždy komplexní, tedy pojištění nemovitosti, pojištění rekreační domácnosti, asistence a odpovědnost.
O dobrém pojištění se ovšem vždy poraďte s profesionálem, nejlépe poradcem s titulem EFA (European Financial Advisor), jehož služby vás nebudou stát nic navíc.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

I pojištění rekreačních nemovitostí má nové trendy