Hotel pro hmyz

Jak to udělat, aby se užitečné druhy hmyzu, které dokážou zbavit naši zahradu škůdců, u nás zabydlely?

Pokud nemá hmyz na zahradě přirozené úkryty, jako jsou staré pařezy, kupky větví, listí a sena, nabídněte jim domeček. Lze jej koupit, ale můžete si ho i sami vyrobit. Určitě se to vyplatí – včely samotářky a čmeláci opylují květiny a užitkové rostliny v zahradě, berušky, zlatoočka a škvoři likvidují na rostlinách mšice, další hmyz nás zbaví komárů i jiných škůdců.
Domek by měl napodobovat přirozený přírodní úkryt hmyzu. Včelky samotářky a některý hmyz se rádi zabydlí v polenu dřeva, do kterého vyvrtáme z jedné strany úzké otvory, dlouhé asi 10 cm. Připravit můžeme i svazek suchých stébel (rákosí, bambus), která nastrkáme do dutého polena nebo cihly. Beruškám vyhovují dutiny vyplněné suchou kůrou, šiškami, zlatoočkám a škvorům zase senem.

Věžový domeček zaujme symetrickým
uspořádáním, barevně natřená prkna pomáhají přilákat hmyz

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zdravá zahrada:

Jarní příprava půdy

Jak rozdýchat trávník

Příprava půdy a hnojení

Jarní péče o trávník

Pro zdravou zahradu

Původci chorob v zahradě

________________________________________________________________________

V jednom domečku lze sdružit různé skrýše. Hotový zavěsíme na kmen stromu, na stěnu kůlny, dáme na vyvýšené místo, velký postavíme ke stěně. Vletovými otvory chráněnými přesahující stříškou by měl být otočen na závětrnou a slunnou stranu.
Čmeláci potřebují větší prostor vyplněný do poloviny mechem či senem. Koupit jim můžeme pěkný keramický čmelín, umístíme ho do polostínu. Ideální je takový hmyzí hotel postavit do zahrady začátkem jara.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

 

Hotel pro hmyz

Hotel pro hmyz