Hoblovky s protahem

Rubrika: Dílna

Hoblovky s protahem patří mezi základní truhlářské kombinované stroje. Využijete je zejména pro opracování ploch a hran desek a trámků.

Kombinované dřevoobráběcí stroje vždy představují kompromis a nelze od nich očekávat to, co zvládne dílenské vybavení profesionální truhlárny. Zájemcům o levné hoblovky s protahem tak někdy zkušení řemeslníci s trochou nadsázky doporučují pořídit si raději elektrický hoblík. Pokud však potřebujete srovnat a ohoblovat desku pouze čas od času a nepotřebujete pracovat s extrémními šířkami jednotlivých prken, může vám dobře posloužit i některý z lehkých a relativně levných kutilských strojů.

i menší stolní hoblovky a srovnávačky
s protahem si poradí s fošnami a trámky
(DeWaLT)

Z dílny na dvůr

Výhodou kombinovaných strojů pro domácí dílnu je i snadná manipulace. U profesionálních strojů je vysoká hmotnost a dokonalá stabilita samozřejmě jedním z předpokladů jejich kvalitního výkonu, ale zároveň se u nich počítá s dostatečným prostorem okolo nebo umístěním v dílně se speciálními otvory ve stěně, kterými je možné při obrábění protáhnout dlouhé obrobky ven. Při domácí truhlařině však naopak oceníte možnost vyvézt si hoblovku třeba na dvůr a tam opracovat materiál, s nímž byste se do dílny nevešli.
Kombinované dřevoobráběcí stroje existují v různých variantách, které zvládnou poměrně plynulý přechod z jedné činnosti do druhé bez složitého nastavování. Obecně umožňují zejména kombinace hoblování s protahem, řezání, frézování, dlabání a další varianty obrábění a tvarování dřeva.

Příslušenství například v podobě odsávání
prachu a pilin potěší zejména řemeslníky,
ale má smysl i při hobby použití (DeWaLT)

Na jaké práce se hodí

Pojďme si však udělat jasno v tom, k jakému typu práce který stroj vlastně slouží a proč je logické kombinovat některé funkce častěji než jiné.
Hoblovačka (hoblovka) či srovnávačka je určena na jemné povrchové obrábění (frézování) prken a trámů, případně jiných rovných dřevěných ploch. Ve stole hoblovky je napříč zapuštěn válec se dvěma až čtyřmi přímými a nastavitelnými noži o délce 200 až 600 mm. Válec o průměru několika centimetrů se otáčí ve vysokých otáčkách a je schopen ubírat až 5 mm materiálu najednou podle nastavení stroje. Materiál může být ke stolu přitlačován pružnými přítisky, do záběru válce se posouvá ručně.
Na stejném principu pracuje protahovačka či tloušťkovačka. U ní je však materiál posouván do záběru válce mechanicky drážkovanými válečky, které jej přitlačují k nastavitelné desce naproti hoblovacímu válci. Tento systém tak umožňuje volit požadovanou výslednou tloušťku obrobku. Maximální šířka obráběného materiálu může být 200 až 800 mm.
Funkce hoblovačky a protahovačky bývá v jednom kombinovaném stroji spojena tak, že horní hrana frézy na svrchní ploše stroje umožňuje srovnávání obrobku a vespod se dolní stranou frézy tloušťkuje (upravuje na požadovanou výslednou tloušťku).
Další častou funkcí kombinovaných strojů pro tloušťkování a srovnávání je dlabačka. Jde o frézku s vysokými otáčkami, na níž se vyrábějí drážky, zapuštění nebo okrajové profily. Podle polohy vřetena frézka může být vodorovná nebo svislá, podle polohy nástroje vůči materiálu pak svrchní nebo spodní.
Při dlabání se do řezu posunuje buď upnutý dílec, nebo nástroj. Podle typu dlabacího nástroje dělíme dlabačky na vrtací, řetězové, dlátové a hřebenové.

Co si koupit

V domácí truhlařině tedy nejlépe využijete zejména kombinaci srovnávací a tloušťkovací frézky. Stroj obvykle tvoří litinový stojan, vertikálně stavitelný stůl pod nožovým hřídelem a mechanický posun.
Existují i multifunkční vícevřetenové (tvarovací) frézky. Využijete je ke srovnávání, drážkování a tloušťkování při jedné pracovní operaci. Při jednom průchodu dřevěného obrobku dokáže tento stroj upravit čtyři vzájemně kolmé opracované strany. Slouží k tomu dvě za sebou umístěné horizontální hřídele (srovnávací a tloušťkovací) a dvě paralelně pracující svislé hřídele. Na tyto svislé hřídele se upevňují profilovací nástroje (např. frézy pro pero a drážku). Jde však spíše o stroje v profesionálních kategoriích, které se používají například na výrobu okenních profilů.
Zaměříme-li se na jednoduché hoblovky s protahem, které mohou v domácí dílně udělat dobrou službu při občasné práci se dřevem, lze se s rozpočtem vejít i do deseti tisíc. V této kategorii se nabízí například hoblovka s protahem GADH 254 P značky GÜDE. Lze ji využít k opracování plochých i hranolových profilů z masivního dřeva do maximální šířky 254 mm a výšky od 5 do 120 mm. Což je rozmezí rozměrů, které by mělo vyhovět i poměrně náročnému truhláři. Výrobce uvádí, že přístroj vyhoví i potřebám řemeslných dílen, hobby použití bez extrémních nároků by tedy měl zvládnout bez problémů.
Tato hoblovka s protahem umí srovnávání povrchů do hladka, srážení hran i tloušťkování na požadované rozměry. Ve výbavě je plynulé nastavení úběru třísky pomocí stavěcího šroubu u hoblování, otočné kliky u protahování a milimetrových stupnic. Přenastavení funkcí stroje lze udělat bez použití nářadí.
Hoblovka s protahem RT-SP 260 Einhell Red reprezentuje stroje, které lze v hobby segmentu pořídit za ceny kolem pětadvaceti tisíc korun. Komfort práce u tohoto přístroje podporuje velký hliníkový posuvný stůl. Ve výbavě je plynule nastavitelný hliníkový paralelní doraz, přípojka pro odsávání pilin či podstavec včetně koleček a rukojeti pro snadnou přepravu. Zpracovat lze materiál o maximální šíři 260 mm, maximální úběr třísky při hoblování je 3 mm stejně jako při protahu.

www.svartop.cz, www.metabonaradi.cz, www.narex-makita.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Hoblovky s protahem

Hoblovky s protahem