Geotextilie v zahradě

Rubrika: Zahrada

Konkrétní využití geotextilií předurčuje materiál, způsob výroby a barevné provedení. Netkané plní funkci separační a ochrannou, tkané slouží jako separační a filtrační.

Geotextilie ze syntetických materiálů (polypropylenu, polyesteru) jsou imunní vůči bakteriím a plísním, některým chemikáliím, kyselému a zásaditému prostředí. Tkané a pletené odolávají do značné míry i mechanickému poškození. Jejich životnost zvyšuje stabilizace před UV zářením a vyšší gramáž. Textilie z přírodních vláken mají krátkodobější charakter, vlivem vlhkosti se rychleji rozpadají.

Netkaná mulčovací fólie prodlužuje
trvanlivost mulčovací kůry (Hornbach)

Stavební práce

Syntetickou geotextilii oceníme při výstavbě příjezdové cesty či pergoly, kdy zamezí slehávání půdy a separuje jednotlivé podložní vrstvy s odlišnými funkcemi. Zabrání i stavebním aktivitám mravenců.
Silnou syntetickou geotextilii použijeme jako izolační a ochranný podklad pod jezírkovou fólii.

Geotextilie se uplatní při výstavbě
zahradních cest

Péče o půdu a rostliny

Přírodní geotextilie nám pomůže se zpevněním svahů, syntetickou vytyčíme pevné hranice pro kořenový systém.
Tmavá mulčovací textilie chrání vrchní vrstvu půdy před erozí a hutněním, zajistí rovnoměrný průnik vody do půdy, pohlcuje sluneční záření, snižuje proces fotosyntézy, čímž zamezuje růstu plevelů.
Netkaná bílá geotextilie postačí jako stínicí plachta pro záhony a skleníky, můžeme s ní ochránit rostliny ve volné půdě i v nádobách před nepřízní počasí, hmyzem a samozvanými strávníky. K rostlinám přitom propouští dostatek světla, vzduchu a vody.
Geotextilií nataženou přes pískoviště zamezíme znečištění zvířaty a ptactvem.
Jako kapilární rohož alternuje klasický závlahový systém skleníkových nebo hrnkových rostlin.

 

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Geotextilie v zahradě

Geotextilie v zahradě