Elektronické systémy zabezpečení

Chaty a chalupy před krádeží můžeme chránit různě a jedna z nejúčinnějších taktik je elektronický zabezpečovací systém.

Zloději si dokážou poradit s bezpečnostními dveřmi, mříží i fólií, která chrání okna proti proražení. Když už se o to ale pokouší, mnohdy je překvapí nepříjemný alarm, který už rovnou přenáší informaci o neoprávněném vniknutí pověřené osobě přes SMS či MMS. Jeho nepříjemný zvuk lupiče v hodně případech vyděsí natolik, že se rozhodnou vzít nohy na ramena a ti méně moudří, kteří v akci pokračují, se po několika minutách střetnou s policií.
Další výhodou, kterou nelze opomenout, je to, že systém umí upozornit i na únik vody, plynu, kouře či rovnou požáru nebo na zemětřesení. Dokáže nám tak zachránit život i majetek.

Kamery mohou mít i funkci nočního vidění či funkci rozpoznávání obličeje

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zabezpečení:

Bezpečná okna a dveře

Zamykací systémy pro chatu a chalupu

Nenechte si vykrást kůlnu

________________________________________________________________________

Neproklouzne ani myš

Na trhu je na výběr z drátových nebo bezdrátových systémů. Jejich zkratka je EZS (elektronický zabezpečovací systém) a jedná se tedy o poplachový systém určený pro detekci přítomnosti vstupu nebo pokusu o vstup narušitelem do hlídaného objektu.
Ty bezdrátové přenášejí informaci mezi ústřednou EZS a čidly, případně klávesnicemi a sirénami, a to pomocí rádiových vln. Drátové fungují tak, že signály od čidel EZS systému jsou přenášeny do ústředny EZS pomocí elektronických kabelů. Kabely mohou vést pod omítkou, v lištách na povrchu, ve stropních podhledech nebo v podlahách. Velikou výhodou je, že rušení přenosu je na rozdíl od bezdrátových prakticky vyloučeno.
Obě varianty můžeme kombinovat. Potom bude v prostoru umístěna drátová ústředna a nenaruší tak vzhled s bezdrátovou nástavbou. Jaká varianta je nejlepší, nelze objektivně určit. Vždy záleží na velikosti domu a hlavně na kvalitě výrobku. Ten musí splňovat normu ČSN EN 50131-1, kterou schvaluje Česká asociace pojišťoven.

Své obydlí můžeme zkontrolovat přes tablet, kdykoliv se nám bude chtít

Nepříjemná výstraha

Každý z nás ho už zřejmě někdy slyšel a jeho zvuk může lézt pořádně na nervy či dokonce nahánět hrůzu. Zároveň se díky němu cítíme bezpečněji. Řeč je o alarmu, který umí upozornit na každou neplechu odehrávající se v domácnosti v případě, že jsme zrovna pryč nebo spíme. Krabička obsahuje klávesnici, na které zadáváme kód, GSM komunikátor, zabezpečovací ústřednu, pohybové čidlo, magnetický kontakt na vstupní dveře, sirénu, záložní akumulátor a certifikovanou instalaci.

Nezpochybnitelný důkaz

Ten získáme nejen pro pojišťovnu, pořídíme-li si kameru. Dohlížet na své obydlí můžeme prostřednictvím notebooku, tabletu či chytrého telefonu s připojením k internetu. Součástí takového systému je i paměť na harddisku, takže pokud máme pocit, že nám poslední dobou podezřele mizí dřevo na podpal, zpětně můžeme odhalit proradného souseda.

Upozornění na neoprávněné vniknutí můžeme dostat formou zprávy přes mobilní aplikaci

Komponenty volíme sami

Je jen na nás, co všechno bude zabezpečení obsahovat. Nabídka je široká. Kromě řídicí jednotky, alarmu a kamery můžeme mít od stejné firmy ještě tablet, venkovní detektor, který odhalí i neoprávněné vniknutí na pozemek, infračervený senzor, detektor kouře, videozvonek, seismický detektor či přístupový systém, jehož odemykání může být na čip, kód, otisk prstu nebo přes aplikaci na chytrém mobilním telefonu.

Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Elektronické systémy zabezpečení