Drobné opravy kamen

Rubrika: Dílna, Interiér

Nejrůznější typy kamen vyžadují čas od času údržbu a drobné opravy. Zvládnete je bez problémů svépomocí, materiál lze sehnat v ochodech s kamnářskými potřebami.

U krbových kamen je potřeba čas od času měnit těsnicí šňůry

Součástky a materiály pro opravu kamen se nejsnáze shání ve specializovaných e-shopech. K dostání jsou však i v hobbymarketech a u některých prodejců kamen či v železářstvích. Platí to například pro šamotové cihly a tvarovky, žáruvzdorné malty, kamnářské tmely či různé těsnicí prvky. Řeč tentokrát nebude ani tak o náročnějších opravách kachlových kamen či rekonstrukcích historických kousků jako spíše o běžné údržbě či správkách topidel na pevná paliva, která se na chatách a chalupách často používají k topení a vaření.

Na opravu barvy kouřovodů můžete použít silikonovou stříbřenku ve spreji (Colorlak)

Krbová kamna

Nejsnadnější pořízení je s krbovými kamny. Ty tvoří svařená „bedna“ ze silných ocelových plechů se šamotovou vyzdívkou a litinovým roštem. Řada lidí pak dává přednost litinovým krbovým kamnům, jejichž konstrukce je ještě jednodušší. Nejčastějším důvodem k opravě u „krbovek“ bývají uvolněné či opotřebované těsnicí šňůry kolem dvířek či žáruvzdorného skla. Tyto šňůry se prodávají v různých průměrech a s kulatým či hranatým průřezem. Šňůry je nutné čas od času vyměnit i v případě, že nejsou poškozené. V žáru totiž postupně ztvrdnou a přestanou plnit svoji funkci.

Kamnářský tmel existuje v černém i bílém odstínu

Dalším častým typem závady u krbových kamen bývá prasklé sklo. Může prasknout z různých důvodů. Kromě mechanického poškození například při dorážení příliš velkého polena dvířky způsobí prasklinu i dotyk rozžhaveného skla s kovem nebo právě zatvrdlá těsnicí šňůra, která už neplní svoji funkci.

Hammerite Silicon Thermo je vypalovací nátěrová barva s tepelnou odolností do 300 °C (stříbrná), respektive 400 °C (černá)

Použijte šňůry

Sklo změřte a kupte v některém ze specializovaných e-shopů nebo si ho objednejte u nejbližšího prodejce kamen. Až ho budete mít, uvolněte v dvířkách kamen držáky a vyjměte prasklé sklo. Držáky jsou kvůli opakovanému žáru někdy křehké, takže povolujte šroubky opatrně a používejte olej nebo konzervační prostředek, který zrezavělé a zapečené závity pomůže uvolnit.

Plechová kamna někdy vyžadují opravu vyzdívky pomocí šamotové malty

Pak očistěte rám dvířek, na nové sklo nalepte těsnicí šňůru a pak ho stranou se šňůrou upevněte držáky do rámu dvířek. Pacičky držáku i všechna další místa možného dotyku skla s kovem je rovněž nutné olepit kousky těsnicích šňůr. Už při objednávání skla myslete na to, že sklo by mělo mít od kovu vždy odstup alespoň tři milimetry a že se kov v žáru roztahuje. Nechtěnému doteku těsnicí šňůry účinně zabraňují, navíc jsou levné a snadno se s nimi pracuje, takže je neváhejte použít.

Nahradit se dá i prasklý litinový rošt. Při objednávce jen potřebujete znát příslušný rozměr. Pokud se v krbových kamnech poškodí šamotová vyzdívka, zpravidla postačí prasklou či vydrolenou tvarovku vyjmout a nahradit ji novou, protože v těchto typech kamen nebývá šamot vyzděný na maltu.

Příčinou prasknutí skla může být i dorážení většího polena dvířky

Malty a tmely

Spoustě chalupářů dodnes slouží kamna, jejichž opláštění tvoří smaltovaný plech. Mohou to být oblíbené petry či klubky nebo jejich novější varianty, například kamna z produkce slovenské firmy Thorma Fiľakovo.

Zvláště ve vlhčích a delší dobu neužívaných prostorách starší plechová kamna mohou korodovat, neprospívá jim ani příliš časté používání výhřevných uhelných briket nebo uhlí.

Při menším poškození opláštění kamen včetně odchlípnutého či mírně zkorodovaného plechu ve spojích lze k opravám použít kamnářský tmel. Z výtlačné kartuše ho nanesete na opravované místo, špachtlí snadno upravíte pružný povrch a odstraníte přebytečný tmel. Po vytvrzení hmota vydrží teploty přes tisíc stupňů Celsia.

Aluksyl je určen k nátěrům kamen, rour, výfuků aut a motorek, topných těles a jiných předmětů s maximální povrchovou teplotou do 500 °C (Kittfort)

Vnější plechy kamen lze po tmelení opatřit novým nátěrem. Použijte vždy speciální vypalovací barvu, která odolává teplotám přes 600 stupňů Celsia. Takové barvy lze často koupit ve spreji.

Pro vyspravení vnitřní šamotové vyzdívky použijte šamotové tvarovky a šamotovou maltu. Poškozenou vyzdívku odstraňte a nahraďte ji tvarovkami, které lze na míru nejsnáze upravit flexou s diamantovým řezným kotoučem.

Pro spojování šamotových cihel nebo spárování či výmaz poškozených míst jsou dobré šamotové (kamnářské) malty. Na trhu je například rychle tuhnoucí Rudomal 1100 na vyplňování hluchých míst šamotových vyzdívek či opravy hrubších nerovností šamotové vyzdívky.


Dobré rady

  • Pokud si neobjednáte těsnicí žáruvzdorné šňůry v samolepicím provedení, budete k jejich nalepení potřebovat žáruvzdorný lepicí tmel. Například lepidlo Thermo Glue, které stojí kolem padesáti korun a odolává až do teploty 1 400 °C.

  • Vyměnit lze i prasklé či jinak poškozené litinové pláty a plotýnky na kamna a sporáky. Prodávají se buď na míru, nebo je lze nařezat flexou s kotoučem na litinu. Na renovaci plátů slouží grafitová pasta.

 

Text: Richard Guryča

Foto: Shutterstock, archiv firem

 

Uložit

Drobné opravy kamen