Dřevěný zahradní nábytek – kam a jaký?

Dřevěný nábytek supluje posezení na pařezu, posiluje naše sepětí s přírodou. Dřevo navíc ladí s moderní i selskou architekturou. Nejčastější volba majitelů zahrad se proto točí kolem něj.

Zatímco s křesílky a lavičkami umístěnými na zahradě lze experimentovat, nábytek v bezprostřední blízkosti stavení by měl souznít s architekturou domu. K roubence se hodí spíše robustnější nábytek, s chatou budou ladit i proutěné či kovové kusy.
Pro celoroční umístění venku zvolte odolnější a stabilnější soupravu. Pokud však budete při každém odjezdu nábytek uklízet, dejte přednost lehčímu vybavení. Vybírejte ze širších kolekcí, které vám umožní nábytek postupně dokupovat.

Levný nebo dražší?

Pro kutily
Cenově nejdostupnější je nábytek z měkkého smrku či borovice, případně z modřínu. Vyžaduje údržbu i prostor pro posezónní uložení.
Pro ctitele klasiky
Z tvrdých dřev domácí provenience se k výrobě zahradního nábytku používá impregnované a povrchově ošetřené dřevo dubové a bukové. I to ovšem vyžaduje ošetřování a renovaci.
Pro milovníky patiny a exotiky
K dostání je nábytek z exotických tvrdých dřev – teak, iroko, eukalyptus, to vše v různé kvalitě. Nábytek je sice cenově náročnější, ale také trvanlivější.

Jak dlouho nábytek vydrží?

Tvrdá dřeva mají až trojnásobnou životnost oproti dřevům měkkým. Životnost prodloužíte impregnací a nátěry, ohrožují ji nekvalitní spoje a řezy, do nichž proniká vlhkost. Důležitou roli hraje přirozené bobtnání a sesychání dřeva. Největší výkyvy jsou u buku, málo se mění exotické dřeviny a dub. Na vybraném nábytku hledejte symboly označující materiál, povrchovou úpravu, odolnost vůči povětrnostním vlivům a způsob ošetřování.

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Dřevěný zahradní nábytek – kam a jaký?