Cvičení ve fitku

Chodíte do fitness centra, ale výsledky se ne a ne dostavit? Pod vedením zkušeného trenéra by se vám to mohlo podařit. Navíc se vyhnete chybám, kterých se při cvičení na vlastní pěst můžete dopustit.

Chodit do fitness centra není v dnešní době nic neobvyklého. Méně často se tady ale setkáte se zodpovědným přístupem lidí, kteří tuží svaly. Obvykle se totiž spolehnou jen sami na sebe a zadělávají si tak na problémy, které se o slovo přihlásí v budoucnu – ať už jde třeba o bolavá záda, nebo opotřebované klouby. Odborníci proto bijí na poplach a upozorňují, že rady profesionálů jsou při cvičení nezbytné.
Cvičit pod dohledem bych doporučil jak začátečníkům, tak pokročilým cvičencům. Tím, že začneme cvičit bez odborného vedení, si totiž můžeme ublížit. Zkušený trenér navrhne cvičební program přesně na míru každému z nás. Pro člověka, který se cvičením nikdy nezabýval, je totiž velmi obtížné posoudit, jaké cviky jsou pro něj vhodné a jaké ne. Největší chybou je přijít do posilovny a začít cvičit podle toho, co člověk vidí u ostatních.

pátrejte po tom, co trenér umí. téměř každý profesionál má svůj profil na internetu

Dobrý trenér je zvědavý

Alfou a omegou je správný výběr trenéra. Právě k volbě vhodného kandidáta by měl člověk, který se sebou chce něco dělat, přistoupit velmi zodpovědně.
„Na první schůzce chtějte vidět trenérovu certifikaci. Může se to zdát jako bezvýznamný detail, protože každý přece předpokládá, že pokud zde člověk trénuje, je automaticky pro tuto činnost certifikován. To je ale velký omyl! Najde se mnoho trenérů, kteří pro svoji činnost nemají žádné oprávnění. Doporučuji se těmto lidem obloukem vyhnout,“ radí Jiří Kalina, zakladatel Yoda Institutu, který je zároveň aktivním lektorem. Podle jeho slov bychom si měli o trenérovi zjistit už předem co nejvíce informací. Zdrojem může být internet nebo reference od klientů. „Dobrý trenér je zvědavý trenér. Při úvodním rozhovoru pokládá klientovi základní otázky – tedy co ho vede ke cvičení pod odborným dohledem, jaké jsou jeho cíle a čeho chce cvičením docílit.“
Úvodní rozhovor by měl být neplacený. Teprve po něm se klient rozhodne, jestli chce s osloveným trenérem spolupracovat nebo ne. Pokud na spolupráci kývne, měl by mu trenér dát vyplnit alespoň základní zdravotní dotazník. Pro následné cvičení je totiž důležité, co má klient za sebou, například úrazy, zranění, operace, časové možnosti, pohybové aktivity.

spinning je ideální pro udržení a zlepšení
kondice jednoduchým způsobem

Nevynechte diagnostiku tělesného aparátu

Poté by měla následovat diagnostika pohybového aparátu. Ta je klíčová proto, aby trenér zjistil, jaké cviky je klient vůbec schopný zvládnout. Měli byste se například dozvědět, zda trpíte svalovou nerovnováhou a jestli je pro vás lepší daný sval spíše protahovat, nebo posilovat. Teprve pak je možné stanovit přesný plán, podle kterého se při cvičení bude postupovat. Pokud trenér diagnostiku tělesného aparátu neovládá, měl by odeslat klienta k fyzioterapeutovi.
„Trenér, který neprovede na začátku diagnostiku, může vážným způsobem poškodit zdraví klienta. Navrhovat cvičební jednotku bez diagnostiky je jako hrát šachy potmě,“ zdůrazňuje Jiří Kalina. Ideální je, pokud má trenér tuto službu zahrnutou na začátku i na konci tréninkového programu.

Kompenzujte přetížení

Proč je tak podstatné vědět, nač se v tréninku zaměřit a jak postupovat? „Každý z nás je originál. To, co může být pro někoho přínosem, je pro druhého kontraproduktivní. Dnes ve vysokém procentu vídáme návštěvníky fitness center, jak na sebe aplikují výkonnostní sportovní trénink. To, co většina populace potřebuje, však není vytrvalost, rychlost nebo cvičení s velkým závažím. Lidé jsou přetíženi z práce, kde většinu času tráví vsedě. Ti, co v práci nesedí, zase mohou být neustále ve stresu, což se výrazně projeví na zvýšeném svalovém napětí. K tomu, aby se člověk cítil lépe, je třeba napjaté svaly uvolnit speciálním vyrovnávacím cvičením. Jde o jednoduché posilovací a protahovací cvičení, u kterého je nejdůležitější, aby se provedlo technicky správně. Klienti by tedy měli hledat spíše specialisty na kompenzační cvičení než objemové tréninky,“ říká zkušený odborník.

pokud se chcete zbavit bolestí zad, přebytečného tuku nebo zlepšit postavu, začněte se cvičením

Dlouhodobá spolupráce

K tomu, aby došlo k zafixování správných pohybových stereotypů, je vhodné spolupracovat s trenérem nejméně půl roku a pak se na něj obracet pravidelně, například každý měsíc. Zkontroluje vás a případně upraví tréninkový program.
Může se to zdát jako dlouhé časové období, ale naší pohodlností – jízdou v autě, častým sezením u počítače nebo například nesprávným prováděním domácích prací – si způsobujeme nemalé svalové nerovnováhy. Jejich vyrovnávání trvá poměrně dlouhou dobu. Je třeba mít na mysli i to, že většina lidí dnes již nemá zažité základní pohybové vzorce, které umožňují provést daný pohyb tak, abychom si neničili klouby. Tím se myslí především správné stání, sezení, ohýbání pro věci nebo zvedání z postele. Tyto jednoduché pohyby máme uloženy někde hluboko v našem mozku a je třeba je probudit k životu.

Mezioborová spolupráce je výhodou

Kdo to se změnou životního stylu a pravidelným cvičením myslí skutečně vážně, měl by myslet i na to, že jeden odborník pro něj může být málo. Doporučuje se spolupráce s více specialisty. Když totiž všechny věci dělá pouze trenér, většinou to nedopadá dobře. Problematika lidského těla je příliš složitá na to, aby ji mohl obsáhnout jeden člověk. Každý dobrý instruktor by tak měl spolupracovat minimálně s fyzioterapeutem a nutričním specialistou nebo alespoň klientovi poradit, kam se má dále obrátit.

 

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Cvičení ve fitku

Cvičení ve fitku