Co potřebuje zahrádkář

Rubrika: Zahrada

Kdo se stará o svou zahradu, ví, že s hráběmi a rýčem nevystačí. Vedle obligátního zahradního nářadí totiž dříve či později zjistí, že potřebuje spoustu dalších pomůcek.


Zahrádkářské a zahradnické minimum se skládá z náčiní na obdělávání záhonů, jako jsou motyčky, kultivátory, lopatky, rýče a podobně. Tento seznam se ale začne brzy rozrůstat. Jakmile se pustíte do práce na zahradě a v bezprostřední blízkosti domu, zjistíte, že vám něco chybí nebo byste rádi měli novinku, kterou jste viděli u souseda či v televizi. Rozšiřte si svoji výbavu dřív, než budete postrádat něco důležitého v tu nejméně vhodnou dobu.


Kolem domu

Na to, že něco postrádáme, přijdeme většinou až tehdy, když to potřebujeme. Existují ale pomůcky, které budeme zaručeně chtít, proto bychom s jejich pořízením neměli otálet. Nebudete je sice používat každý den, ale jakmile přijde jejich čas, můžete po nich bezodkladně sáhnout.

Jedním z takových prostředků je žebřík. Protože mu do rukou svěřujeme přinejmenším své zdraví, na kvalitě nešetřeme. Dřevěné žebříky působí romanticky, uplatní se jako stylový doplněk domu či stodoly, na práci si ale pořiďte raději žebřík hliníkový.

Podobné je to s kolečkem. Dřevěný trakař může dělat parádu u zápraží, do práce ale vyrazíme s kolečkem kovovým s korbou plechovou či plastovou. Nejlepší je mít kolečko stavební i zahradní. Žebřík i kolečko navíc užijeme při práci na domě i v zahradě.

Máme-li k dispozici elektrickou energii, budeme ji občas potřebovat i mimo dům. K tomu slouží prodlužovací kabel příslušných parametrů, který bychom měli mít také připravený po ruce.

Ochranné pomůcky

Základem jsou pracovní rukavice, které nás chrání před umazáním i před poraněním. Proto pro každou práci zvolíme vhodný typ, např. při práci s trnitými rostlinami jsou vhodné rukavice, které zabrání popíchání. Při práci s hlučnými stroji nezapomeneme na ochranu sluchu. Oči si chráníme nejlépe pořád.

Zahradní kolečko

Nejrozšířenější je kolečko stavební, tedy s plechovou korbou o objemu 60–100 litrů. Snese hrubší zacházení, je vhodné pro převážení stavebního materiálu. Pro práce na zahradu je však vhodnější kolečko s korbou plastovou o objemu 120–200 litrů. Nevydrží sice takovou zátěž, ale je lehčí a vejde se do něj více zahradního odpadu (listí, větvičky, zemina). Nafukovací kolo dovoluje regulaci tvrdosti, plná pryžová jsou bezúdržbová. Pro pohodlnou práci zvolte káru se dvěma koly.


Do zahrady

Vybavení se liší podle toho, zda holdujeme spíš zahradě okrasné, nebo užitkové. Do první kategorie totiž spadá i péče o trávník, což je kapitola sama pro sebe. Neobejdeme se bez sekačky na trávu a vyžínače, staromilci bez kosy a srpu. Kdo chce jít zlatou střední cestou, může zkusit vřetenovou sekačku poháněnou lidskou silou.

Okrasná i užitková zahrada někdy vyžadují zavlažení. K čerpání dešťové vody z jímky si opatříme čerpadlo, k němu připojíme hadici a postřikovač. Dřeviny upravíme pilkou a zahradnickými nůžkami, palivové dřevo nasekáme sekerou.

Zapomínat bychom neměli ani na odpočinek v zahradě. Pohodlí nám poskytne zahradní nábytek, v létě si můžeme dopřát zahradní sprchu.

 

Šikovný žebřík

Prakticky všechny žebříky mají deklarovanou nosnost 150 kg, vsaďte raději na výrobky se silnějšími profily, které jsou stabilní i při největším vyložení. Nejlepší je žebřík trojdílný, který lze použít jako klasické štafle, štafle s prodloužením nebo výsuvný žebřík. Délku volte podle potřebné pracovní výšky. Šikovné je, když se s ním v podobě štaflí vejdete do místnosti a v nejdelším stavu dosáhnete na okapy nebo vrchol štítové stěny. Žebřík uplatníte při pracích v domě, v jeho okolí i na zahradě, například při ošetřování stromů a česání ovoce.

Na dešťovou vodu

Jímání dešťové vody by mělo být samozřejmostí. Je to ideální zdroj zavlažování – ekologický i ekonomický. Podzemní jímky s příslušenstvím mohou poskytovat užitkovou vodu i pro využití v domácnosti, jako je splachování toalety nebo umývání auta. Dostatečná zásoba dešťové vody nám umožní překlenout období sucha, aniž bychom museli plýtvat vodou pitnou. Nádoba na dešťovou vodu může mít různé podoby a objemy, nejběžnější jsou plastové sudy o objemu 200–500 litrů. Existují i povedené imitace dřevěných sudů či hliněných nádob.

Vyřešené zavlažování

Na malých záhonech vystačíme s klasickou konví. Rozlehlejší plochy zavlažujeme tlakovou vodou. Volíme hadici s ručním postřikovačem nebo podzemní rozvody s plošnými zavlažovači.

Jakou sekačku?

Téma péče o trávník je velmi široké, omezíme se proto jen na základní operaci, a sice sekání trávy. Šikovným kompromisem mezi mechanizací a ruční prací je ručně tlačená vřetenová sekačka. Nejlepší modely s vaší pomocí zvládnou i středně velké travnaté plochy a vy máte blahodárný pohyb.

Příprava dříví

Pily a sekery jsou základní nástroje pro přípravu palivového dřeva. Občas přijdou ke slovu také při péči o stromy. Místo klasické varianty můžeme zvolit elektrické stroje, ať už řetězové, či okružní pily, nebo hydraulické štípače.

Čas k odpočinku

Zahradní nábytek vybíráme nejen podle vkusu, ale také s ohledem na jeho umístění. Pokud bude vystaven rozmarům počasí, měl by být z trvanlivého a ošetřeného dřeva, kovu nebo kvalitního plastu. Nejlepší je ale chránit ho před největším náporem povětrnosti stříškou.

Všestranný postřikovač

Tlakové postřikovače jsou užitečné nejen při ošetřování rostlin, ale také při aplikaci jakéhokoli vodného roztoku na zahradě i v domě. Můžeme ho použít při aplikaci biocidních prostředků na ochranu dřeva či akrylátové penetrace na silikátové stavební materiály.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem, Shutterstock

Co potřebuje zahrádkář