Bambus, nebo rákos?

Rohože z bambusu a rákosu mohou dodat interiéru i exteriéru kousek atmosféry koloniálních domů v tropech. Není to však jen pouhá dekorace.

Stínící plochy na plotě patří k nejčastějším způsobům využití rohoží

Existují rohože z rákosu, ale také z půleného (štípaného) nebo neštípaného bambusu. Seženete je v řadě rozměrových variant, zpravidla od metrové výšky a pětimetrové délky.
Už na první pohled zaujmou dekorativní strukturou nepravidelného povrchu a dají se použít nejen jako zajímavý architektonický prvek v interiéru (například jako podhledy dřevěných stropů nebo doplněk obložení stěn), ale i jako ochrana proti slunci, větru či nevítaným pohledům kolemjdoucích skrze drátěný plot kolem pozemku u chalupy.

Nejlevnější rohože se vyrábějí z rákosu. Někteří prodejci mylně označují rákosové rohože za zmíněný půlený bambus, ale je dobré vědět, že rákos má oproti bambusu přece jen odlišné vlastnosti. Je méně pevný a lehčí než bambus a obvykle se dá koupit za méně peněz, než pravé bambusové rohože. Zkušenosti mnoha lidí však ukazují, že i tento na první pohled křehký a zdánlivě ne příliš odolný materiál vydrží i extrémní zatížení na plotech na slunci, větru a dešti.

Plastový drát i lak

Pokud ho chcete použít jako pohledovou clonu, doporučují odborníci připevnit rohože k plotu drátem, potaženým vrstvou plastu. Je rovněž možné opatřit takový plot ochrannou vrstvou bezbarvého laku. Znamená to sice zvýšení nákladů, ale životnost rákosového plotu se tím prodlouží a také se vám takto podaří alespoň zčásti vyhnout našedlé patině, kterou neošetřený rákos v exteriéru postupně získá.

Plot z bambusových rohoží výborně odolává povětrnostním podmínkám

Je vhodné napnout při instalaci rohože na plot mezi sloupky dvojici nových vodících drátů, které rohož stabilizují a přidrží u stávajícího plotu. I když jsou totiž rohože na první pohled poměrně prodyšné, dokážou „nabrat“ vítr a jejich částečné či úplné odtržení od plotu (případně střechy pergoly) bývá poměrně častým problémem tohoto materiálu.

Doporučení ohledně potahovaného drátu a laku platí i ve všech dalších případech, kdy jsou rohože vystaveny působení povětrnostních podmínek. Svědčí jim vždy co nejmenší možný kontakt s kovovými součástmi konstrukce, které mohou postupem času korodovat.
Rákosové rohože používají někteří zahradníci také jako účinnou a oproti plastovým rohožím i na pohled příjemnou ochranu mladých stromků proti okusu zvěří. A inspirativní může být i jejich časté použití ke stínění ve velkých sklenících a oranžeriích některých zámků.

Bambus vydrží i hřebíky

Podhledy z rohoží na pergole či verandě

Pro rohože z bambusu platí víceméně totéž, co pro rákosové pásy. Tyto rohože se vyrábějí ze štípaného (půleného) i nepůleného bambusu, který je oproti rákosu tvrdší, těžší, přece jen o něco trvanlivější a poněkud pevnější ve struktuře. V mnoha lidech vyvolávají rákosové rohože obavy z nečistoty, kterou by mohlo způsobovat případné odpadávání úlomků rákosových stonků. Ve skutečnosti to není nijak zásadní problém, ale při použití bambusu se tomuto nebezpečí vyhnete téměř zcela.

Bambusové rohože lze rovněž použít jako podhledy, doplňky interiérů, nebo stínící plochy na pergolách a plotech. Bambus velmi dobře odolává povětrnostním podmínkám a lépe se s ním pracuje. Můžete ho přichytit vázacím drátem, ale oproti rákosu ho lze i přibíjet hřebíky. Dobrou zkušenost mají mnozí kutilové i s použitím stahovacíh elektrikářských pásek.

Příklad dekorativního využití bambusových pásů v interiéru

Bambus lze lakovat i natírat a jde to s ním samozřejmě o něco lépe než s rákosem. Má všechny předpoklady k tomu, aby vydržel déle, než rákosové rohože.
Pásy z bambusu můžete v některých případech zajímavě zkombinovat i s bambusovými tyčemi. Seženete je v hobbymarketech a u specializovaných prodejců obvykle v délkách 3 a 4 metry.

 
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Bambus, nebo rákos?